Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektion 3 - odontologi

Del av Institutionen för odontologi  vid Sahlgrenska akademin

Sektion 3 - odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medcinaregatan 12 F
Besöksadress: Medicinaregatan 12 F, 413 90 Göteborg


Om enheten

Sektion 3 omfattar följande avdelningar

  • Avd för cariologi
  • Avd för oral mikrobiologi och immunologi
  • Avd för ortodonti
  • Avd för pedodonti
     

Sektionschef: universitetslektor Ulf Örtengren
 

Senaste publikationer

Functional characteristics of circulating granulocytes in severe congenital neutropenia caused by ELANE mutations
Q. Liu, Martina Sundqvist, W. Y. Li, André Holdfeldt, L. Zhang et al.
Bmc Pediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hydroxyl radicals generated by hydrogen peroxide photolysis recondition biofilm-contaminated titanium surfaces for subsequent osteoblastic cell proliferation
K. Nakamura, M. Shirato, T. Tenkumo, T. Kanno, Anna Westerlund et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of orthodontic treatment and different fluoride regimens on numbers of cariogenic bacteria and caries risk: a randomized controlled trial
Hanna Enerbäck, M. Möller, C. Nylén, C. Ödman Bresin, I. Östman Ros et al.
European journal of orthodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The dental monomer HEMA causes proteome changes in human THP-1 monocytes
J. T. Samuelsen, V. B. Michelsen, J. A. Bruun, J. E. Dahl, E. Jensen et al.
Journal of Biomedical Materials Research Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dentistry's future.
Lois K Cohen, Gunnar Dahlén, Alfonso Escobar, Ole Fejerskov, Newell W Johnson et al.
Journal of the American Dental Association (1939), Inledande text i tidskrift 2018
Inledande text i tidskrift

Presence of Helicobacter pylori and Campylobacter ureolyticus in the oral cavity of a Northern Thailand population that experiences stomach pain
Amina Basic, Hanna Enerbäck, Sara Waldenström, Emma Östgärd, N. Suksuart et al.
Journal of Oral Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Caries and Periodontitis: Contesting the Conventional Wisdom on Their Aetiology
F. Manji, Gunnar Dahlén, O. Fejerskov
Caries Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 36 av 36

Namn Titel Telefon E-post
Baranowski, Julian Amanuens julian.baranowski@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se
Ståhlberg, Sandra Intendent 031-786 3245 sandra.stahlberg@odontologi.gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Norén, Jörgen Professor emeritus, Doktor jorgen.noren@odontologi.gu.se
Dahlgren, Ulf Professor/​övertandläkare, Slemhinneimmunologi. Oral immunologi. Allergi. Tarmens immunsystem 031-786 3229 ulf.dahlgren@gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Lindquist, Birgitta Universitetslektor, Odontologie doktor. Cariologi. Oral hälsa 031-786 3586 birgitta.lindquist@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se

Visar 1 - 36 av 36

Visar 1 - 10 av 127

2019

Functional characteristics of circulating granulocytes in severe congenital neutropenia caused by ELANE mutations
Q. Liu, Martina Sundqvist, W. Y. Li, André Holdfeldt, L. Zhang et al.
Bmc Pediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hydroxyl radicals generated by hydrogen peroxide photolysis recondition biofilm-contaminated titanium surfaces for subsequent osteoblastic cell proliferation
K. Nakamura, M. Shirato, T. Tenkumo, T. Kanno, Anna Westerlund et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of orthodontic treatment and different fluoride regimens on numbers of cariogenic bacteria and caries risk: a randomized controlled trial
Hanna Enerbäck, M. Möller, C. Nylén, C. Ödman Bresin, I. Östman Ros et al.
European journal of orthodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The dental monomer HEMA causes proteome changes in human THP-1 monocytes
J. T. Samuelsen, V. B. Michelsen, J. A. Bruun, J. E. Dahl, E. Jensen et al.
Journal of Biomedical Materials Research Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Dentistry's future.
Lois K Cohen, Gunnar Dahlén, Alfonso Escobar, Ole Fejerskov, Newell W Johnson et al.
Journal of the American Dental Association (1939), Inledande text i tidskrift 2018
Inledande text i tidskrift

Presence of Helicobacter pylori and Campylobacter ureolyticus in the oral cavity of a Northern Thailand population that experiences stomach pain
Amina Basic, Hanna Enerbäck, Sara Waldenström, Emma Östgärd, N. Suksuart et al.
Journal of Oral Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Caries and Periodontitis: Contesting the Conventional Wisdom on Their Aetiology
F. Manji, Gunnar Dahlén, O. Fejerskov
Caries Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 127

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-02-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?