Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektion 3 - odontologi

Del av Institutionen för odontologi  vid Sahlgrenska akademin

Sektion 3 - odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medcinaregatan 12 F
Besöksadress: Medicinaregatan 12 F, 413 90 Göteborg


Om enheten

Sektion 3 omfattar följande avdelningar

  • Avd för cariologi
  • Avd för oral mikrobiologi och immunologi
  • Avd för ortodonti
  • Avd för pedodonti
     

Sektionschef: universitetslektor Ulf Örtengren
 

Senaste publikationer

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish Quality Registry for Caries and Periodontal Diseases - a framework for quality development in dentistry.
Inger von Bültzingslöwen, Hans Östholm, Lars Gahnberg, Dan Ericson, Jan L Wennström et al.
International dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

XRMA analysis and X-ray diffraction analysis of dental enamel from human permanent teeth exposed to hydrogen peroxide of varying pH
Nina Sabel, A. Karlsson, L. Sjölin
Journal of Clinical and Experimental Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The furcation tunnel preparation-A prospective 5-year follow-up study
Stefan G Rüdiger, Gunnar Dahlén, Claes-Göran Emilson
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Airborne exposure to gaseous and particle-associated organic substances in resin-based dental materials during restorative procedures
B. W. Nilsen, E. Jensen, Ulf Örtengren, B. Bang, V. B. Michelsen
European Journal of Oral Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Urinary Excretion of Silicon in Men, Non-pregnant Women, and Pregnant Women: a Cross-sectional Study
Catarina Magnusson, R. Jugdaohsingh, Lena Hulthén, Anna Westerlund, J. J. Powell et al.
Biological Trace Element Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 33 av 33

Namn Titel Telefon E-post
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Ståhlberg, Sandra Intendent 031-786 3245 sandra.stahlberg@odontologi.gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Dahlgren, Ulf Professor/​övertandläkare, Slemhinneimmunologi. Oral immunologi. Allergi. Tarmens immunsystem 031-786 3229 ulf.dahlgren@gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se

Visar 1 - 33 av 33

Visar 91 - 100 av 136

2015

Virulence of Aggregatibacter actinomycetemcomitans serotypes and DGGE subtypes isolated from chronic adult periodontitis in Thailand.
Nuntiya Pahumunto, Praphansri Ruangsri, Mutita Wongsuwanlert, Supatcharin Piwat, Gunnar Dahlén et al.
Anaerobe, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Orthodontic implants and orthodontic implant surfaces
Anna Westerlund
Implant Surfaces and their Biological and Clinical Impact, Springer, Kapitel i bok 2015
Kapitel i bok

Protein and bacteria binding to exposed root surfaces and the adjacent enamel surfaces in vivo
Stefan G Rüdiger, Gunnar Dahlén, Anette Carlén
Swedish Dental Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental caries and associated factors in a group of Swedish snus users
Lena Hellqvist, Margot Rolandsson, Anders Hugoson, Peter Lingström, Dowen Birkhed
Swedish Dental Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CTLA4-Ig but not anti-TNF therapy promotes staphylococcal septic arthritis in mice.
Abukar Ali, Amanda Welin, Jan-Christoph Schwarze, Mattias Svensson, Manli Na et al.
The Journal of infectious diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The oral microbiome in human immunodeficiency virus (HIV)-positive individuals
J. O. Kistler, P. Arirachakaran, Y. Poovorawan, Gunnar Dahlén, W. G. Wade
Journal of Medical Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fracture resistance of computer-aided design/computer-aided manufacturing generated composite resin-based molar crowns
A. Harada, K. Nakamura, T. Kanno, R. Inagaki, Ulf Örtengren et al.
European Journal of Oral Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 91 - 100 av 136

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-02-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/sektion-3/?sortBy=email&selectedTab=2&publicationPageNumber=10&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fodontology.gu.se%2Fom-institutionen%2Fsektion-3%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fodontology.gu.se%252Fom-institutionen%252Fsektion-3%252F%26recipientName%3DJohan%2BThompson%26encodedEmail%3Dam9oYW4udGhvbXBzb25AZ3Uuc2U&recipientName=Johan+Thompson&encodedEmail=am9oYW4udGhvbXBzb25AZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2019-12-06