Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektion 3 - odontologi

Del av Institutionen för odontologi  vid Sahlgrenska akademin

Sektion 3 - odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medcinaregatan 12 F
Besöksadress: Medicinaregatan 12 F, 413 90 Göteborg


Om enheten

Sektion 3 omfattar följande avdelningar

  • Avd för cariologi
  • Avd för oral mikrobiologi och immunologi
  • Avd för ortodonti
  • Avd för pedodonti
     

Sektionschef: universitetslektor Ulf Örtengren
 

Senaste publikationer

Functional characteristics of circulating granulocytes in severe congenital neutropenia caused by ELANE mutations
Q. Liu, Martina Sundqvist, W. Y. Li, André Holdfeldt, L. Zhang et al.
Bmc Pediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hydroxyl radicals generated by hydrogen peroxide photolysis recondition biofilm-contaminated titanium surfaces for subsequent osteoblastic cell proliferation
K. Nakamura, M. Shirato, T. Tenkumo, T. Kanno, Anna Westerlund et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of orthodontic treatment and different fluoride regimens on numbers of cariogenic bacteria and caries risk: a randomized controlled trial
Hanna Enerbäck, M. Möller, C. Nylén, C. Ödman Bresin, I. Östman Ros et al.
European journal of orthodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The dental monomer HEMA causes proteome changes in human THP-1 monocytes
J. T. Samuelsen, V. B. Michelsen, J. A. Bruun, J. E. Dahl, E. Jensen et al.
Journal of Biomedical Materials Research Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dentistry's future.
Lois K Cohen, Gunnar Dahlén, Alfonso Escobar, Ole Fejerskov, Newell W Johnson et al.
Journal of the American Dental Association (1939), Inledande text i tidskrift 2018
Inledande text i tidskrift

Presence of Helicobacter pylori and Campylobacter ureolyticus in the oral cavity of a Northern Thailand population that experiences stomach pain
Amina Basic, Hanna Enerbäck, Sara Waldenström, Emma Östgärd, N. Suksuart et al.
Journal of Oral Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Caries and Periodontitis: Contesting the Conventional Wisdom on Their Aetiology
F. Manji, Gunnar Dahlén, O. Fejerskov
Caries Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 36 av 36

Namn Titel Telefon E-post
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se
Baranowski, Julian Amanuens julian.baranowski@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlgren, Ulf Professor/​övertandläkare, Slemhinneimmunologi. Oral immunologi. Allergi. Tarmens immunsystem 031-786 3229 ulf.dahlgren@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Lindquist, Birgitta Universitetslektor, Odontologie doktor. Cariologi. Oral hälsa 031-786 3586 birgitta.lindquist@odontologi.gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Norén, Jörgen Professor emeritus, Doktor jorgen.noren@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Ståhlberg, Sandra Intendent 031-786 3245 sandra.stahlberg@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se

Visar 1 - 36 av 36

Visar 81 - 90 av 127

2015

Aggregatibacter actinomycetemcomitans serotypes and DGGE subtypes in Thai adults with chronic periodontitis
N. Pahumunto, P. Ruangsri, M. Wongsuwanlert, S. Piwat, Gunnar Dahlén et al.
Archives of Oral Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Virulence of Aggregatibacter actinomycetemcomitans serotypes and DGGE subtypes isolated from chronic adult periodontitis in Thailand.
Nuntiya Pahumunto, Praphansri Ruangsri, Mutita Wongsuwanlert, Supatcharin Piwat, Gunnar Dahlén et al.
Anaerobe, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Orthodontic implants and orthodontic implant surfaces
Anna Westerlund
Implant Surfaces and their Biological and Clinical Impact, Springer, Kapitel i bok 2015
Kapitel i bok

Protein and bacteria binding to exposed root surfaces and the adjacent enamel surfaces in vivo
Stefan G Rüdiger, Gunnar Dahlén, Anette Carlén
Swedish Dental Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental caries and associated factors in a group of Swedish snus users
Lena Hellqvist, Margot Rolandsson, Anders Hugoson, Peter Lingström, Dowen Birkhed
Swedish Dental Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CTLA4-Ig but not anti-TNF therapy promotes staphylococcal septic arthritis in mice.
Abukar Ali, Amanda Welin, Jan-Christoph Schwarze, Mattias Svensson, Manli Na et al.
The Journal of infectious diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The oral microbiome in human immunodeficiency virus (HIV)-positive individuals
J. O. Kistler, P. Arirachakaran, Y. Poovorawan, Gunnar Dahlén, W. G. Wade
Journal of Medical Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 127

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-02-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?