Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektion 3 - odontologi

Del av Institutionen för odontologi  vid Sahlgrenska akademin

Sektion 3 - odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medcinaregatan 12 F
Besöksadress: Medicinaregatan 12 F, 413 90 Göteborg


Om enheten

Sektion 3 omfattar följande avdelningar

  • Avd för cariologi
  • Avd för oral mikrobiologi och immunologi
  • Avd för ortodonti
  • Avd för pedodonti
     

Sektionschef: universitetslektor Ulf Örtengren
 

Senaste publikationer

Swedish Quality Registry for Caries and Periodontal Diseases - a framework for quality development in dentistry.
Inger von Bültzingslöwen, Hans Östholm, Lars Gahnberg, Dan Ericson, Jan L Wennström et al.
International dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional characteristics of circulating granulocytes in severe congenital neutropenia caused by ELANE mutations
Q. Liu, Martina Sundqvist, W. Y. Li, André Holdfeldt, L. Zhang et al.
Bmc Pediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hydroxyl radicals generated by hydrogen peroxide photolysis recondition biofilm-contaminated titanium surfaces for subsequent osteoblastic cell proliferation
K. Nakamura, M. Shirato, T. Tenkumo, T. Kanno, Anna Westerlund et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of orthodontic treatment and different fluoride regimens on numbers of cariogenic bacteria and caries risk: a randomized controlled trial
Hanna Enerbäck, M. Möller, C. Nylén, C. Ödman Bresin, I. Östman Ros et al.
European journal of orthodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The dental monomer HEMA causes proteome changes in human THP-1 monocytes
J. T. Samuelsen, V. B. Michelsen, J. A. Bruun, J. E. Dahl, E. Jensen et al.
Journal of Biomedical Materials Research Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Impact of Oral Side Effects from Conditioning Therapy Before Hematopoietic Stem Cell Transplantation: Protocol for a Multicenter Study
M. T. Brennan, Bengt Hasséus, A. J. Hovan, J. E. Raber-Durlacher, N. M. A. Blijlevens et al.
Jmir Research Protocols, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theoretical and hands-on guidance from dental hygienists promotes good oral health in elderly people living in nursing homes, a pilot study
B. Seleskog, L. Lindqvist, I. Wardh, A. Engstrom, Inger von Bültzingslöwen
International Journal of Dental Hygiene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 36 av 36

Namn Titel Telefon E-post
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Alvenfors, Adam Amanuens adam.alvenfors@gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se
Baranowski, Julian Amanuens julian.baranowski@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlgren, Ulf Professor/​övertandläkare, Slemhinneimmunologi. Oral immunologi. Allergi. Tarmens immunsystem 031-786 3229 ulf.dahlgren@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Lindquist, Birgitta Universitetslektor, Odontologie doktor. Cariologi. Oral hälsa 031-786 3586 birgitta.lindquist@odontologi.gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Norén, Jörgen Professor emeritus, Doktor jorgen.noren@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Ståhlberg, Sandra Intendent 031-786 3245 sandra.stahlberg@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se

Visar 1 - 36 av 36

Visar 71 - 80 av 130

2016

Fatigue analysis of computer-aided design/computer-aided manufacturing resin-based composite vs. lithium disilicate glass-ceramic
S. Ankyu, K. Nakamura, A. Harada, G. Hong, T. Kanno et al.
European Journal of Oral Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subgingival bacterial clusters and serum antibody response as markers of extent and severity of periodontitis in adult Chinese
Gunnar Dahlén, W. M. Luan, Ulf Dahlgren, P. P. Papapanou, V. Baelum et al.
European Journal of Oral Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2015

Idiopathic resorption of impacted mesiodentes: a radiographic study
T. M. S. Mensah, H. Garvald, M. Grindefjord, Agneta Robertson, G. Koch et al.
European Archives of Paediatric Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison of Carisolv system vs traditional rotating instruments for caries removal in the primary dentition: A systematic review and meta-analysis
G. Lai, C. L. Capi, F. Cocco, M. G. Cagetti, Peter Lingström et al.
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Caries-risk profiles in Italian adults using computer caries assessment system and ICDAS.
Giovanna Carta, Maria Grazia Cagetti, Fabio Cocco, Silvana Sale, Peter Lingström et al.
Brazilian oral research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bonded retainers maintain a high-standard orthodontic treatment outcome long term
Anna Westerlund, F. van Diggelen, Ann-Cathrin Johnsson, Heidrun Kjellberg
Journal of the World Federation of Orthodontists, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Salivary microflora and mode of delivery: a prospective case control study.
Katarina Boustedt, Josefine Roswall, Gunnar Dahlén, Jovanna Dahlgren, Svante Twetman
BMC oral health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 130

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-02-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?