Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektion 3 - odontologi

Del av Institutionen för odontologi  vid Sahlgrenska akademin

Sektion 3 - odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medcinaregatan 12 F
Besöksadress: Medicinaregatan 12 F, 413 90 Göteborg


Om enheten

Sektion 3 omfattar följande avdelningar

  • Avd för cariologi
  • Avd för oral mikrobiologi och immunologi
  • Avd för ortodonti
  • Avd för pedodonti
     

Sektionschef: universitetslektor Ulf Örtengren
 

Senaste publikationer

Periodontitis phenotypes and clinical response patterns to non-surgical periodontal therapy: reflections on the new periodontitis classification
G. G. Nascimento, Gunnar Dahlén, R. Lopez, V. Baelum
European Journal of Oral Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Difficulties in identifying developmental defects of the enamel: a BITA study
Birgitta Jälevik, A. Szigyarto-Matei, Agneta Robertson
European Archives of Paediatric Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

XRMA analysis and X-ray diffraction analysis of dental enamel from human permanent teeth exposed to hydrogen peroxide of varying pH
Nina Sabel, A. Karlsson, Lennart Sjölin
Journal of Clinical and Experimental Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish Quality Registry for Caries and Periodontal Diseases - a framework for quality development in dentistry.
Inger von Bültzingslöwen, Hans Östholm, Lars Gahnberg, Dan Ericson, Jan Wennström et al.
International dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Airborne exposure to gaseous and particle-associated organic substances in resin-based dental materials during restorative procedures
B. W. Nilsen, E. Jensen, Ulf Örtengren, B. Bang, V. B. Michelsen
European Journal of Oral Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 33 av 33

Namn Titel Telefon E-post
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlgren, Ulf Professor/​övertandläkare, Slemhinneimmunologi. Oral immunologi. Allergi. Tarmens immunsystem 031-786 3229 ulf.dahlgren@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Ståhlberg, Sandra Intendent 031-786 3245 sandra.stahlberg@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se

Visar 1 - 33 av 33

Visar 41 - 50 av 140

2017

Bacterial virulence factors that contribute to periodontal pathogenesis
A. Johansson, Gunnar Dahlén
Pathogenesis of Periodontal Diseases, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Occlusal Development, Malocclusions, and Preventive and Interceptive Orthodontics (Chapter: 21)
Bengt Mohlin, Anna Westerlund, Maria Ransjö, Jüri Kurol
Pediatric Dentistry: A Clinical Approach. Göran Koch, Sven Poulsen, Ivar Espelid, Dorte Haubek (red.), Wiley, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Culture-based analysis of endodontic infections
Gunnar Dahlén
Endodontic microbiology. Ashraf F. Fouad (ed.), Hoboken, NJ, USA, John Wiley & Sons Inc., Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Microbiology and Immunology of endodontic infections
Gunnar Dahlén, Luis Chávez de Paz
Endodontic prognosis. Chugal N., Lin L. (eds) , Cham, Springer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Photo-irradiated caffeic acid exhibits antimicrobial activity against Streptococcus mutans biofilms via hydroxyl radical formation
K. Nakamura, M. Shirato, T. Kanno, Peter Lingström, Ulf Örtengren et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of the methacrylate/acrylate monomers HEMA, TEGDMA, DEGDA, and EMA on the immune system
Sara Alizadehgharib, Anna-karin Östberg, Ulf Dahlgren
Clinical and Experimental Dental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vattnet allt renare i VG regionens unitar
Gunnar Dahlén, Gunilla Hjorth
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dentistry in crisis: time to change. La Cascada Declaration.
L C Cohen, Gunnar Dahlén, A Escobar, O Fejerskov, N W Johnson et al.
Australian dental journal, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Galectin-3 is a target for proteases involved in the virulence of Staphylococcus aureus.
Jonas Elmwall, Jakub Kwiecinski, Manli Na, Abukar Ali, Veronica Osla et al.
Infection and immunity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 140

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-02-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?