Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektion 3 - odontologi

Del av Institutionen för odontologi  vid Sahlgrenska akademin

Sektion 3 - odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medcinaregatan 12 F
Besöksadress: Medicinaregatan 12 F, 413 90 Göteborg


Om enheten

Sektion 3 omfattar följande avdelningar

  • Avd för cariologi
  • Avd för oral mikrobiologi och immunologi
  • Avd för ortodonti
  • Avd för pedodonti
     

Sektionschef: universitetslektor Ulf Örtengren
 

Senaste publikationer

Airborne exposure to gaseous and particle-associated organic substances in resin-based dental materials during restorative procedures
B. W. Nilsen, E. Jensen, Ulf Örtengren, B. Bang, V. B. Michelsen
European Journal of Oral Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish Quality Registry for Caries and Periodontal Diseases - a framework for quality development in dentistry.
Inger von Bültzingslöwen, Hans Östholm, Lars Gahnberg, Dan Ericson, Jan L Wennström et al.
International dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

XRMA analysis and X-ray diffraction analysis of dental enamel from human permanent teeth exposed to hydrogen peroxide of varying pH
Nina Sabel, A. Karlsson, L. Sjölin
Journal of Clinical and Experimental Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The furcation tunnel preparation-A prospective 5-year follow-up study
Stefan G Rüdiger, Gunnar Dahlén, Claes-Göran Emilson
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Urinary Excretion of Silicon in Men, Non-pregnant Women, and Pregnant Women: a Cross-sectional Study
Catarina Magnusson, R. Jugdaohsingh, Lena Hulthén, Anna Westerlund, J. J. Powell et al.
Biological Trace Element Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 33 av 33

Namn Titel Telefon E-post
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlgren, Ulf Professor/​övertandläkare, Slemhinneimmunologi. Oral immunologi. Allergi. Tarmens immunsystem 031-786 3229 ulf.dahlgren@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Ståhlberg, Sandra Intendent 031-786 3245 sandra.stahlberg@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se

Visar 1 - 33 av 33

Visar 121 - 130 av 136

2014

Effect of Fluoridated Sealants on Adjacent Tooth Surfaces: A 30-mo Randomized Clinical Trial
M. G. Cagetti, G. Carta, F. Cocco, S. Sale, G. Congiu et al.
Journal of Dental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2014
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An in vitro and in vivo Comparison of the Effect of Stevia rebaudiana Extracts on Different Caries-Related Variables: A Randomized Controlled Trial Pilot Study
E. Brambilla, M. G. Cagetti, A. Ionescu, G. Campus, Peter Lingström
Caries Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2014
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral health and dental care among children and adolescents with ADHD - A retrospective and exploratory study.
Marie Staberg, Jörgen G Norén, Mats Johnson, Svenny Kopp, Agneta Robertson
Journal of Disability and Oral Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2014
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2013

Dento-alveolar characteristics in adolescents born extremely preterm
Marianne Rythén, Birgit Thilander, Agneta Robertson
European Journal of Orthodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validating the dental subscale of the children's fear survey schedule using Rasch analysis.
David Lopes, Kristina Arnrup, Agneta Robertson, Jesper Lundgren
European journal of oral sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2012

Oral Microbiology and Immunology
Gunnar Dahlén, Ulf Dahlgren, Nils Erik Fiehn, Ingar Olsen
Copenhagen, Denmark, Munksgaard, Bok 2012
Bok

Acute and chronic infections affecting the oral cavity: Orthodontic implications
Gunnar Dahlén, Vinod Krishnan, Zeev Davidovitch
Integrated Clinical Orthodontics. Eds Krishnan V, Davidovich Z, Oxford, UK, Wiley-Blackwell, Kapitel i bok 2012
Kapitel i bok

Peptostreptococcus canis sp. nov., isolated from subgingival plaque from canine oral cavity.
Paul A Lawson, Crystal N Johnson, Lisbeth Bengtsson, Georgios Charalampakis, Gunnar Dahlén et al.
Anaerobe, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 121 - 130 av 136

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-02-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?