Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektion 2 - odontologi

Del av Institutionen för odontologi  vid Sahlgrenska akademin

Sektion 2 - odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 F
Besöksadress: Medicinaregatan 12 F, 413 90 Göteborg


Om enheten

Sektion 2 omfattar följande avdelningar

  • Avd för oral biokemi
  • Avd för oral protetik/odontologisk materialvetenskap
  • Avd för parodontologi
  • Tandhygienistutbildningen
  • Tandteknikerutbildningen

 

Sektionschef professor Tord Berglundh

Senaste publikationer

Efficacy of reconstructive surgical therapy at peri-implantitis-related bone defects. A systematic review and meta-analysis
Cristiano Tomasi, E. Regidor, A. Ortiz-Vigon, Jan Derks
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regeneration of alveolar ridge defects. Consensus report of group 4 of the 15th European Workshop on Periodontology on Bone Regeneration
S. Jepsen, F. Schwarz, L. Cordaro, Jan Derks, C. H. F. Hammerle et al.
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biological factors involved in alveolar bone regeneration Consensus report of Working Group 1 of the 15(th) European Workshop on Periodontology on Bone Regeneration
W. V. Giannobile, Tord Berglundh, B. Al-Nawas, M. Araujo, P. M. Bartold et al.
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Indications for Extraction before Implant Therapy: Focus on Endodontic Status
Dan Sebring, Thomas Kvist, Jan Derks
Journal of Endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Polyhexamethylene guanidine phosphate irrigation as an adjunctive to scaling and root planing in the treatment of chronic periodontitis
A. Vitt, A. Gustafsson, Per Ramberg, V. Slizen, L. A. Kazeko et al.
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An International Survey among Prosthodontists of the Use of Mandibular Implant-Supported Dental Prostheses
M. Kronstrom, Gunnar E Carlsson
Journal of Prosthodontics-Implant Esthetic and Reconstructive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Production tolerance of conventional and digital workflow in the manufacturing of glass ceramic crowns
D. J. H. Mahmood, M. Braian, C. Larsson, Ann Wennerberg
Dental Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Peri-implantitis and its prevention
Tord Berglundh, S. Jepsen, B. Stadlinger, H. Terheyden
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 48 av 48

Namn Titel Telefon E-post
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Trindade, Ricardo Doktorand ricardo.bretes.trindade@gu.se
Olsson, Jan Koordinator/​forskare jan.olsson@odontologi.gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Wennström, Jan L Seniorprofessor jan.wennstrom@odontologi.gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Alvenfors, Adam Amanuens adam.alvenfors@gu.se
Hagman, Cecilia Amanuens cecilia.hagman@gu.se
Ekvall, Sofie Instruktionstandtekniker 031-786 3073 sofie.ekvall@odontologi.gu.se
Petré, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 3073 johanna.petre@odontologi.gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Derks, Jan Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3124 jan.derks@odontologi.gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Universitetslektor, biträdande 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Welander, Maria Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3179 maria.welander@odontologi.gu.se
Berglundh, Tord Professor/​övertandläkare 031-786 3182 tord.berglundh@odontologi.gu.se
Lindhe, Jan Professor emeritus 031-786 3190 jan.lindhe@odontologi.gu.se
Nobelius, Katarina Intendent 031-786 3192 katarina.nobelius@odontologi.gu.se
Johansson, Carina B. Professor 031-786 3197 carina.johansson@biomaterials.gu.se
Skoogh Andersson, Jessica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3216 jessica.skoogh-andersson@odontologi.gu.se
Alstad, Torgny Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3223 torgny.alstad@gu.se
Hammarström Johansso, Petra Forskningslaborant, forskningslaborant 031-786 3248 petra.h.johansson@gu.se
Graf, Veronika Universitetsadjunkt 031-786 3288 veronika.graf@odontologi.gu.se
Hallberg, Kristina Forskningslaborant, Laboratorieass: molekylärbiologi 031-786 3390 kristina.hallberg@odontologi.gu.se
Abdelghaffar, Maha Doktorand/​projektassistent 031-786 3391 maha.abdelghaffar@gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Wennerberg, Ann Professor 031-786 3543 ann.wennerberg@odontologi.gu.se
Abrahamsson, Ingemar Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3585 ingemar.abrahamsson@odontologi.gu.se
Hjalmarsson, Lars Universitetslektor, adjungerad 031-786 3595 lars.hjalmarsson@gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 3780 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Henning Abrahamsson, Kajsa Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3788 kajsa.henning.abrahamsson@odontologi.gu.se
Bjerkstig, Göran Universitetsadjunkt 031-786 3825 goran.bjerkstig@odontologi.gu.se
Krok, Lena Universitetsadjunkt 031-786 5053 lena.krok@gu.se
Svanborg, Per Universitetslektor 031-786 6173 per.svanborg@gu.se
Franke Stenport, Victoria Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6409 victoria.stenport@odontologi.gu.se

Visar 1 - 48 av 48

Visar 1 - 10 av 105

2019

Efficacy of reconstructive surgical therapy at peri-implantitis-related bone defects. A systematic review and meta-analysis
Cristiano Tomasi, E. Regidor, A. Ortiz-Vigon, Jan Derks
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regeneration of alveolar ridge defects. Consensus report of group 4 of the 15th European Workshop on Periodontology on Bone Regeneration
S. Jepsen, F. Schwarz, L. Cordaro, Jan Derks, C. H. F. Hammerle et al.
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biological factors involved in alveolar bone regeneration Consensus report of Working Group 1 of the 15(th) European Workshop on Periodontology on Bone Regeneration
W. V. Giannobile, Tord Berglundh, B. Al-Nawas, M. Araujo, P. M. Bartold et al.
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Indications for Extraction before Implant Therapy: Focus on Endodontic Status
Dan Sebring, Thomas Kvist, Jan Derks
Journal of Endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Polyhexamethylene guanidine phosphate irrigation as an adjunctive to scaling and root planing in the treatment of chronic periodontitis
A. Vitt, A. Gustafsson, Per Ramberg, V. Slizen, L. A. Kazeko et al.
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An International Survey among Prosthodontists of the Use of Mandibular Implant-Supported Dental Prostheses
M. Kronstrom, Gunnar E Carlsson
Journal of Prosthodontics-Implant Esthetic and Reconstructive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Production tolerance of conventional and digital workflow in the manufacturing of glass ceramic crowns
D. J. H. Mahmood, M. Braian, C. Larsson, Ann Wennerberg
Dental Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Peri-implantitis and its prevention
Tord Berglundh, S. Jepsen, B. Stadlinger, H. Terheyden
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 105

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-02-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?