Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektion 2 - odontologi

Del av Institutionen för odontologi  vid Sahlgrenska akademin

Sektion 2 - odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 F
Besöksadress: Medicinaregatan 12 F, 413 90 Göteborg


Om enheten

Sektion 2 omfattar följande avdelningar

  • Avd för oral biokemi
  • Avd för oral protetik/odontologisk materialvetenskap
  • Avd för parodontologi
  • Tandhygienistutbildningen
  • Tandteknikerutbildningen

 

Sektionschef professor Tord Berglundh

Senaste publikationer

Role of epigenetics in alveolar bone resorption and regeneration around periodontal and peri-implant tissues.
Farah Asa'ad, Alberto Monje, Lena Larsson
European journal of oral sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the Cleanliness of Different Oral Implant Systems: A Pilot Study
D. U. Duddeck, Tomas Albrektsson, Ann Wennerberg, C. Larsson, F. Beuer
Journal of Clinical Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish Quality Registry for Caries and Periodontal Diseases - a framework for quality development in dentistry.
Inger von Bültzingslöwen, Hans Östholm, Lars Gahnberg, Dan Ericson, Jan L Wennström et al.
International dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Crohn’s Disease and Fracture Risk Assessment with FRAX
Grethe Jonasson, Jack Hilon, Bengt Hasséus, Torgny Alstad, Hossein Kashani
Crohn's & Colitis 360., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral health in the indigenous Sami population in Norway - the dental health in the North study
M. Brustad, A. K. S. Bongo, K. L. Hansen, T. A. Trovik, N. Oscarson et al.
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biofilm formation on polyetheretherketone and titanium surfaces
Sargon Barkarmo, D. Longhorn, K. Leer, Carina B. Johansson, Victoria Franke Stenport et al.
Clinical and Experimental Dental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 48 av 48

Namn Titel Telefon E-post
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 5774 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Trindade, Ricardo Doktorand ricardo.bretes.trindade@gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Abdelghaffar, Maha Doktorand/​projektassistent 031-786 3391 maha.abdelghaffar@gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Hallberg, Kristina Forskningslaborant, Laboratorieass: molekylärbiologi 031-786 3390 kristina.hallberg@odontologi.gu.se
Hammarström Johansso, Petra Forskningslaborant, forskningslaborant 031-786 3248 petra.h.johansson@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Ekvall, Sofie Instruktionstandtekniker 031-786 3073 sofie.ekvall@odontologi.gu.se
Nobelius, Katarina Intendent 031-786 3192 katarina.nobelius@odontologi.gu.se
Olsson, Jan Koordinator/​forskare jan.olsson@odontologi.gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Wennerberg, Ann Professor 031-786 3543 ann.wennerberg@odontologi.gu.se
Lindhe, Jan Professor emeritus 031-786 3190 jan.lindhe@odontologi.gu.se
Berglundh, Tord Professor/​övertandläkare 031-786 3182 tord.berglundh@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Bjerkstig, Göran Universitetsadjunkt 031-786 3825 goran.bjerkstig@odontologi.gu.se
Graf, Veronika Universitetsadjunkt 031-786 3288 veronika.graf@odontologi.gu.se
Krok, Lena Universitetsadjunkt 031-786 5053 lena.krok@gu.se
Petré, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 3073 johanna.petre@odontologi.gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor 031-786 5769 birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Svanborg, Per Universitetslektor 031-786 6173 per.svanborg@gu.se
Hjalmarsson, Lars Universitetslektor, adjungerad 031-786 3595 lars.hjalmarsson@gu.se
Larsson, Lena Universitetslektor, biträdande 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Henning Abrahamsson, Kajsa Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3788 kajsa.henning.abrahamsson@odontologi.gu.se
Skoogh Andersson, Jessica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3216 jessica.skoogh-andersson@odontologi.gu.se
Abrahamsson, Ingemar Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3585 ingemar.abrahamsson@odontologi.gu.se
Alstad, Torgny Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3223 torgny.alstad@gu.se
Derks, Jan Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3124 jan.derks@odontologi.gu.se
Franke Stenport, Victoria Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6409 victoria.stenport@odontologi.gu.se
Welander, Maria Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3179 maria.welander@odontologi.gu.se

Visar 1 - 48 av 48

Visar 21 - 30 av 117

2019

Production tolerance of conventional and digital workflow in the manufacturing of glass ceramic crowns
D. J. H. Mahmood, M. Braian, C. Larsson, Ann Wennerberg
Dental Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Peri-implantitis and its prevention
Tord Berglundh, S. Jepsen, B. Stadlinger, H. Terheyden
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Technical complications following implant-supported restorative therapy performed in Sweden
Karolina Karlsson, Jan Derks, Jan Håkansson, Jan Wennström, M. M. Thoren et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Marginal bone level and survival of short and standard-length implants after 3 years: An Open Multi-Center Randomized Controlled Clinical Trial
Homayoun H. Zadeh, Felix Guljé, Paul J. Palmer, Ingemar Abrahamsson, Stephen Chen et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Additively Manufactured Titanium and Cobalt-Chromium Implant Frameworks: Fit and Effect of Ceramic Veneering.
Per Svanborg, Alf Eliasson, Victoria Franke Stenport
The International journal of oral & maxillofacial implants, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 117

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-02-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/sektion-2/?sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&publicationPageNumber=3
Utskriftsdatum: 2019-11-14