Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektion 2 - odontologi

Del av Institutionen för odontologi  vid Sahlgrenska akademin

Sektion 2 - odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 F
Besöksadress: Medicinaregatan 12 F, 413 90 Göteborg


Om enheten

Sektion 2 omfattar följande avdelningar

  • Avd för oral biokemi
  • Avd för oral protetik/odontologisk materialvetenskap
  • Avd för parodontologi
  • Tandhygienistutbildningen
  • Tandteknikerutbildningen

 

Sektionschef professor Tord Berglundh

Senaste publikationer

Oral health in the indigenous Sami population in Norway - the dental health in the North study
M. Brustad, A. K. S. Bongo, K. L. Hansen, T. A. Trovik, N. Oscarson et al.
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biofilm formation on polyetheretherketone and titanium surfaces
Sargon Barkarmo, D. Longhorn, K. Leer, Carina B. Johansson, Victoria Franke Stenport et al.
Clinical and Experimental Dental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish Quality Registry for Caries and Periodontal Diseases - a framework for quality development in dentistry.
Inger von Bültzingslöwen, Hans Östholm, Lars Gahnberg, Dan Ericson, Jan L Wennström et al.
International dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Infraposition of anterior maxillary implant-supported single-tooth restorations in adolescent and adult patients-A prospective follow-up study up to 6 years.
André Nilsson, Lars-Åke Johansson, Victoria Franke Stenport, Ann Wennerberg, Anders Ekfeldt
Clinical implant dentistry and related research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The frequency of enamel and dentin caries lesions among elderly Norwegians
A. Mulic, A. B. Tveit, K. R. Stenhagen, N. Oscarson, F. Staxrud et al.
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 46 av 46

Namn Titel Telefon E-post
Abdelghaffar, Maha Doktorand/​projektassistent 031-786 3391 maha.abdelghaffar@gu.se
Abrahamsson, Ingemar Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3585 ingemar.abrahamsson@odontologi.gu.se
Alstad, Torgny Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3223 torgny.alstad@gu.se
Berglundh, Tord Professor/​övertandläkare 031-786 3182 tord.berglundh@odontologi.gu.se
Bjerkstig, Göran Universitetsadjunkt 031-786 3825 goran.bjerkstig@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Derks, Jan Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3124 jan.derks@odontologi.gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Ekvall, Sofie Instruktionstandtekniker 031-786 3073 sofie.ekvall@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Franke Stenport, Victoria Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6409 victoria.stenport@odontologi.gu.se
Graf, Veronika Universitetsadjunkt 031-786 3288 veronika.graf@odontologi.gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Hallberg, Kristina Forskningslaborant, Laboratorieass: molekylärbiologi 031-786 3390 kristina.hallberg@odontologi.gu.se
Hammarström Johansso, Petra Forskningslaborant, forskningslaborant 031-786 3248 petra.h.johansson@gu.se
Henning Abrahamsson, Kajsa Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3788 kajsa.henning.abrahamsson@odontologi.gu.se
Hjalmarsson, Lars Universitetslektor, adjungerad 031-786 3595 lars.hjalmarsson@gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 3780 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Krok, Lena Universitetsadjunkt 031-786 5053 lena.krok@gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Universitetslektor, biträdande 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Lindhe, Jan Professor emeritus 031-786 3190 jan.lindhe@odontologi.gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Nobelius, Katarina Intendent 031-786 3192 katarina.nobelius@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Olsson, Jan Koordinator/​forskare jan.olsson@odontologi.gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Petré, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 3073 johanna.petre@odontologi.gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Skoogh Andersson, Jessica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3216 jessica.skoogh-andersson@odontologi.gu.se
Svanborg, Per Universitetslektor 031-786 6173 per.svanborg@gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Trindade, Ricardo Doktorand ricardo.bretes.trindade@gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Welander, Maria Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3179 maria.welander@odontologi.gu.se
Wennerberg, Ann Professor 031-786 3543 ann.wennerberg@odontologi.gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se

Visar 1 - 46 av 46

Visar 1 - 10 av 114

2019

Oral health in the indigenous Sami population in Norway - the dental health in the North study
M. Brustad, A. K. S. Bongo, K. L. Hansen, T. A. Trovik, N. Oscarson et al.
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biofilm formation on polyetheretherketone and titanium surfaces
Sargon Barkarmo, D. Longhorn, K. Leer, Carina B. Johansson, Victoria Franke Stenport et al.
Clinical and Experimental Dental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish Quality Registry for Caries and Periodontal Diseases - a framework for quality development in dentistry.
Inger von Bültzingslöwen, Hans Östholm, Lars Gahnberg, Dan Ericson, Jan L Wennström et al.
International dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Infraposition of anterior maxillary implant-supported single-tooth restorations in adolescent and adult patients-A prospective follow-up study up to 6 years.
André Nilsson, Lars-Åke Johansson, Victoria Franke Stenport, Ann Wennerberg, Anders Ekfeldt
Clinical implant dentistry and related research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The frequency of enamel and dentin caries lesions among elderly Norwegians
A. Mulic, A. B. Tveit, K. R. Stenhagen, N. Oscarson, F. Staxrud et al.
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 114

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-02-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?