Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektion 1 - odontologi

Del av Institutionen för odontologi  vid Sahlgrenska akademin

Sektion 1 - odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 D
Besöksadress: Medicinaregatan 12 D, 413 90 Göteborg


Om enheten

Sektion 1 omfattar följande avdelningar

  • Avd för endodonti
  • Avd för odontologisk psykologi och folkhälsa
  • Avd för oral medicin och patologi
  • Avd för oral & maxillofacial kirurgi
  • Avd för oral & maxillofacial radiologi
  • Avd för orofacial smärta

Sektionschef: universitetslektor Bengt Hassèus
 

Senaste publikationer

Preferred Reporting Items for RAndomized Trials in Endodontics (PRIRATE) guidelines: a development protocol
V. Nagendrababu, H. F. Duncan, L. Bjorndal, Thomas Kvist, E. Priya et al.
International Endodontic Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral Risk Assessment of Dependent Older Residents in Nursing Homes in Sweden - Results from the quality register Senior Alert
Lisa Bellander, Pia Andersson, Dennis Nordvall, Catharina Hägglin
the International Association of Gerontology and Geriatrics European Region Congress 2019 (IAGG-ER). 23-25 May 2019 in Gothenburg, Sweden, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Är Folktandvårdens kliniker i Västra Götaland anpassade för äldre och personer med funktionsnedsättning?
Emelie Flander, Madeleine Wertsén, Catharina Hägglin
Folktandvården Västra Götaland, Hälsoodontologiska enhetens rapportserie 2019, Rapport 2019
Rapport

Dental Hygienists in Municipal Service (TAIK) - Co-operation between Municipalities and the Dental Health Service
Jessica Persson, Catharina Hägglin, Eva-Karin Bergström, Lars Gahnberg, Ewa Nyström
the International Association of Gerontology and Geriatrics European Region Congress 2019 (IAGG-ER). 23-25 May 2019 in Gothenburg, Sweden, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Conservative therapy versus arthrocentesis for the treatment of symptomatic disk displacement without reduction: a prospective randomized controlled study.
Behnosh Öhrnell Malekzadeh, Birgitta Johansson Cahlin, Göran Widmark
Oral surgery, oral medicine, oral pathology and oral radiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Indications for Extraction before Implant Therapy: Focus on Endodontic Status
Dan Sebring, Thomas Kvist, Jan Derks
Journal of Endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trabecular bone pattern assessment in dental radiographs for prediction of bone fracture risk
Astera Johanen, Susanne Bernhardsson, Jennie Hagman, Magnus Hakeberg, Dominique Hange et al.
Göteborg: Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, HTA-centrum, Rapport 2019
Rapport

Health-Related Quality of Life in Turner Syndrome and the Influence of Growth Hormone Therapy: a 20-Year Follow-up.
Emily Krantz, Kerstin Landin-Wilhelmsen, Penelope Trimpou, Inger Bryman, Ulla Wide
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 31 av 31

Namn Titel Telefon E-post
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Cahlin Johansson, Birgitta Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6295 birgitta.johansson.cahlin@odontologi.gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Ekestubbe, Annika Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3162 annika.ekestubbe@odontologi.gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Frisk, Fredrik Universitetslektor, adjungerad fredrik.frisk@gu.se
Hagman, Jennie Doktorand 031-786 3125 jennie.hagman@gu.se
Hakeberg, Magnus Professor/​övertandläkare 031-786 3134 magnus.hakeberg@odontologi.gu.se
Hasséus, Bengt Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3842 bengt.hasseus@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Jonasson, Peter Universitetslektor/​övertandläkare 010-441 7916 peter.jonasson@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Kjeller, Göran Universitetslektor/​övertandläkare, Disputation 1998 på avhandling med titel: Growth factors and bone... 031-786 3172 goran.kjeller@odontologi.gu.se
Kvist, Thomas Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3257 thomas.kvist@odontologi.gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Rasmusson, Lars Professor/​övertandläkare 031-786 3214 lars.rasmusson@odontologi.gu.se
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Walladbegi, Java Doktorand/​projektass 031-786 3166 java.walladbegi@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Wide, Ulla Professor/​psykolog 031-786 3076 ulla.wide@gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se

Visar 1 - 31 av 31

Visar 61 - 70 av 104

2016

Oral medicine (stomatology) across the globe: birth, growth, and future
C. Scully, C. S. Miller, J. M. A. Urizar, I. Alajbeg, O. P. D. Almeida et al.
Oral Surgery Oral Medicine Oral Pathology Oral Radiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2015

Management of Patients Undergoing Radiation and Chemotherapy
Göran Kjeller
Essentials of oral and maxillofacial surgery (Eds. Pogrel AM, Kahnberg K-E, Andersson L, Chichester, UK, John Wiely & Sons, Ltd., Kapitel i bok 2015
Kapitel i bok

Clinical characteristics of patients with concomitant oral lichen planus and thyroid disease.
Jairo Robledo-Sierra, Kerstin Landin-Wilhelmsen, Helena Filipsson Nyström, Ulf Mattsson, Mats Jontell
Oral surgery, oral medicine, oral pathology and oral radiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early Osseointegration Events on Neoss® ProActive and Bimodal Implants: A Comparison of Different Surfaces in an Animal Model
G.A. Grossi-Oliveira, A.A. Antunes, C.N. Elias, A. Wennerberg, Lars Sennerby et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relation between Spongy Bone Density in the Maxilla and Skeletal Bone Density
J. Merheb, A. Temmerman, W. Coucke, Lars Rasmusson, A. Kübler et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nested PCR for detection of HSV-1 in oral mucosa
M.M. Jalouli, Jamshid Jalouli, Bengt Hasséus, J. Öhman, J.M. Hirsch et al.
Medicina Oral, Patologia Oral y Cirugia Bucal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The impact of a continuing education programme on the adoption of nickel-titanium rotary instrumentation and root-filling quality amongst a group of Swedish general dental practitioners
Lisbeth Dahlström, Anders Molander, Claes Reit
European journal of dental education : official journal of the Association for Dental Education in Europe, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Soft Tissue Integration of Hydroxyapatite-Coated Abutments for Bone Conduction Implants.
Anna Larsson, Marcus Andersson, Stina Wigren, Aldina Pivodic, Mark Flynn et al.
Clinical implant dentistry and related research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2015
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 104

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-02-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?