Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Complexity of best-evidenced practice in periodontal therapy: Views of Swedish Dental Hygienists
Anna Liss, Kerstin Nilsson, Jan Wennström, Kajsa H. Abrahamsson
International Journal of Dental Hygiene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A nanosized zirconium phosphate coating for PEEK implants and its effect in vivo
P. Kjellin, L. Vikingsson, K. Danielsson, Pär Johansson, Ann Wennerberg
Materialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maresin 1 Promotes Wound Healing and Socket Bone Regeneration for Alveolar Ridge Preservation
C. W. Wang, S. H. Yu, T. Fretwurst, Lena Larsson, J. V. Sugai et al.
Journal of Dental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental health of Vikings from Kopparsvik on Gotland
Carolina Bertilsson, S. Sten, J. Andersson, B. Lundberg, Peter Lingström
International Journal of Osteoarchaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Condylar alterations and facial growth in children with juvenile idiopathic arthritis
Anna-Lena Cedströmer, A. Andlin-Sobocki, N. Abbu, B. Hedenberg-Magnusson, Lars Dahlström et al.
Journal of Orofacial Orthopedics-Fortschritte Der Kieferorthopadie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Coverage, reporting degree and design of the Swedish quality registry for patients born with cleft lip and/or palate.
Kristina Klintö, Agneta Karsten, Agneta Marcusson, Anna Paganini, Sara Rizell et al.
BMC health services research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epigenetic changes of osteoblasts in response to titanium surface characteristics.
Yuki Ichioka, Farah Asa'ad, Behnosh Öhrnell Malekzadeh, Anna Westerlund, Lena Larsson
Journal of biomedical materials research. Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 119

Namn Titel Telefon E-post
Havås, Magnus Administrativ chef, inst 031-786 3177 magnus.havas@gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Krook, Marie Administratör 031-786 3139 marie.krook@gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Ganesh, Divya Doktorand divya.ganesh@gu.se
Hagman, Jennie Doktorand jennie.hagman@gu.se
Hilon, Jack Doktorand jack.hilon@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka@odontologi.gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 5774 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Walladbegi, Java Doktorand/​Projektassistent 031-786 3166 java.walladbegi@odontologi.gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Alizadehgharib, Sara Forskare sara.alizadehgharib@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Trindade, Ricardo Forskare ricardo.bretes.trindade@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Stervik, Christina Forskare, biträdande christina.stervik@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se

Visar 1 - 50 av 119

Visar 1471 - 1480 av 1654

2007

Peri-implantitis and periodontitis - similarities and differences in etiology and treatment
Åsa Leonhardt, Gunnar Dahlén
The Nippon Dental Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

LETTER TO THE EDITOR
Hans Friede, Alvaro A. Figueroa
CLEFT PALATE-CRANIOFACIAL JOURNAL, Artikel i övriga tidskrifter 2007
Artikel i övriga tidskrifter

Maxillary growth controversies after two-stage palatal repair with delayed hard palate closure in unilateral cleft lip and palate patients: perspectives from literature and personal experience.
Hans Friede
The Cleft palate-craniofacial journal : official publication of the American Cleft Palate-Craniofacial Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular control of secondary palate development
Amel Gritli Linde
Developmental Biology, Forskningsöversiktsartikel 2007
Forskningsöversiktsartikel

Precision of fit in implant frameworks
Lennart Hjalmarsson, Anders Örtorp, Torsten Jemt, J-I Smedberg
EAO, Barcelona, Spain, Poster (konferens) 2007
Poster (konferens)

Prolonged effect of a mother-child caries preventive program on dental caries in the permanent 1st molars in 9 to 10-year-old children
Santiago S. Gomez, Claes-Göran Emilson, Adriana A. Weber, Sergio Uribe
ACTA ODONTOLOGICA SCANDINAVICA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Caries in the infundibulum of the second upper premolar tooth in the horse.
Torbjörn S Lundström, Gunnar Dahlén, Ove S Wattle
Acta veterinaria Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenotypes, serotypes and antibiotic susceptibility of Swedish Porphyromonas gingivalis isolates from periodontitis and periodontal abscesses.
Gunnar Dahlén, R Gmür, Takashi Yoshino
Oral microbiology and immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genotype variation and capsular serotypes of Porphyromonas gingivalis from chronic periodontitis and periodontal abscesses.
Takashi Yoshino, Marja L Laine, Arie Jan van Winkelhoff, Gunnar Dahlén
FEMS microbiology letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1471 - 1480 av 1654

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?