Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Shared decision-making (SDM) in dentistry: A concise narrative review.
Farah Asa'ad
Journal of Evaluation in Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral Health-Related Quality of Life After Gastric Bypass Surgery
Negin Taghat, Malin Werling, Anna-Lena Östberg
Obesity Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individuals with severe dental anxiety - Classification, diagnosis and psychological treatment
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
Journal of the California Dental Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Käkens bentäthet – så påverkar den odontologiska behandlingar
Grethe Jonasson, Charlotta Elleby, Marianne Rythén
Tandläkartidningen, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Gene Delivery Therapeutics in the Treatment of Periodontitis and Peri-Implantitis: A State of the Art Review.
Funda Goker, Lena Larsson, Massimo Del Fabbro, Farah Asa'ad
International journal of molecular sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental caries and risk factors in Swedish adolescents about to start orthodontic treatment with fixed appliances
H. A. Baeshen, S. Rangmar, Heidrun Kjellberg, Dowen Birkhed
Journal of Contemporary Dental Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Malm, Linda Utbildningsadministratör 031-786 3033 linda.malm@gu.se
Ekvall, Sofie Instruktionstandtekniker 031-786 3073 sofie.ekvall@odontologi.gu.se
Petré, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 3073 johanna.petre@odontologi.gu.se
Wide, Ulla Professor/​psykolog 031-786 3076 ulla.wide@gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Derks, Jan Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3124 jan.derks@odontologi.gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Hagman, Jennie Doktorand 031-786 3125 jennie.hagman@gu.se
Hakeberg, Magnus Professor/​övertandläkare 031-786 3134 magnus.hakeberg@odontologi.gu.se
Krook, Marie Administratör 031-786 3139 marie.krook@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Thompson, Johan It-samordnare 031-786 3155 johan.thompson@sahlgrenska.gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Ekestubbe, Annika Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3162 annika.ekestubbe@odontologi.gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Walladbegi, Java Doktorand/​projektass 031-786 3166 java.walladbegi@odontologi.gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Kjeller, Göran Universitetslektor/​övertandläkare, Disputation 1998 på avhandling med titel: Growth factors and bone... 031-786 3172 goran.kjeller@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Universitetslektor, biträdande 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Havås, Magnus Administrativ chef, inst 031-786 3177 magnus.havas@gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Welander, Maria Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3179 maria.welander@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Berglundh, Tord Professor/​övertandläkare 031-786 3182 tord.berglundh@odontologi.gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Lindhe, Jan Professor emeritus 031-786 3190 jan.lindhe@odontologi.gu.se
Nobelius, Katarina Intendent 031-786 3192 katarina.nobelius@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Emilson, Claes-Göran Professor emeritus 031-786 3203 claes-goran.emilson@odontologi.gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Rasmusson, Lars Professor/​övertandläkare 031-786 3214 lars.rasmusson@odontologi.gu.se
Skoogh Andersson, Jessica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3216 jessica.skoogh-andersson@odontologi.gu.se
Alstad, Torgny Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3223 torgny.alstad@gu.se
Magnusson, Bengt Professor emeritus 031-786 3226
Dahlgren, Ulf Professor/​övertandläkare, Slemhinneimmunologi. Oral immunologi. Allergi. Tarmens immunsystem 031-786 3229 ulf.dahlgren@gu.se
Ståhlberg, Sandra Intendent 031-786 3245 sandra.stahlberg@odontologi.gu.se
Hammarström Johansso, Petra Forskningslaborant, forskningslaborant 031-786 3248 petra.h.johansson@gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Kvist, Thomas Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3257 thomas.kvist@odontologi.gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se

Visar 51 - 100 av 128

Visar 1531 - 1540 av 1613

2006

Constructing grounded theory. A practical guide through qualitative analysis
Eva Brink, Lotta Dellve, Ulrika Hallberg, Kajsa H. Abrahamsson, Gunilla Klingberg et al.
International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-Being,, Recension 2006
Recension

Relapse tendency after orthodontic correction of upper front teeth retained with a bonded retainer.
Sasan Naraghi, Anders Andrén, Heidrun Kjellberg, Bengt Mohlin
The Angle orthodontist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional influence on sutural bone apposition in the growing rat
Christos Katsaros, Alexandros Zissis, Andrea Bresin, Stavros Kiliaridis
AMERICAN JOURNAL OF ORTHODONTICS AND DENTOFACIAL ORTHOPEDICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Knowledge of and attitude to oral health and oral diseases among young adolescents in Sweden
Eva Hedman, Kristina Ringberg, Pia Gabre
Swed dent J, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Application of HEMA on intact mouse skin--effects on the immune system.
Elisabeth Sandberg, Ulf Dahlgren
Contact dermatitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Minor salivary gland secretion rates and immunoglobulin A in adults and the elderly.
Lars Eliasson, Dowen Birkhed, Tor Österberg, Anette Carlén
European journal of oral sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A survey of specialist paediatric dental services in Sweden: results from 2003, and trends since 1983.
G Klingberg, G Dahllöf, A-L Erlandsson, M Grindefjord, U Hallström-Stalin et al.
International journal of paediatric dentistry / the British Paedodontic Society [and] the International Association of Dentistry for Children, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1531 - 1540 av 1613

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fodontology.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FtipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fodontology.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FpageNumber%253D2%2526selectedTab%253D2%2526sortBy%253DlastName%252CfirstName%2526publicationPageNumber%253D154%26pageNumber%3D2%26selectedTab%3D2%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26publicationPageNumber%3D154&pageNumber=2&publicationPageNumber=154
Utskriftsdatum: 2019-12-12