Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Docent i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

General and oral health problems among adults with focus on dentally anxious individuals
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
International Dental Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Space conditions, palatal vault height, and tooth size in patients with and without palatally displaced canines: A prospective cohort study
Julia Naoumova, G. E. Alfaro, S. Peck
Angle Orthodontist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reconstructive aspects: Summary and consensus statements of group 3. The 5th EAO Consensus Conference 2018
I. Sailer, S. Mühlemann, R. J. Kohal, B. C. Spies, B. E. Pjetursson et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Treatment outcome in orthognathic surgery - A prospective comparison of accuracy in computer assisted two and three-dimensional prediction techniques
M. Bengtsson, G. Wall, P. Miranda-Burgos, Lars Rasmusson
Journal of Cranio-Maxillofacial Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental implant register: Summary and consensus statements of group 2. The 5th EAO Consensus Conference 2018
B. Klinge, M. Sanz, G. Alcoforado, S. P. Bienz, J. Cosyn et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biological aspects: Summary and consensus statements of group 2. The 5th EAO Consensus Conference 2018
M. Sanz, B. Klinge, G. Alcoforado, S. P. Bienz, J. Cosyn et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term biological complications of dental implants placed either in pristine or in augmented sites: A systematic review and meta-analysis
G. E. Salvi, A. Monje, Cristiano Tomasi
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The rise and fall of the alveolar process: Dependency of teeth and metabolic aspects
Grethe Jonasson, Ingmarie Skoglund, Marianne Rythén
Archives of Oral Biology, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Personer

Visar 1 - 50 av 129

Namn Titel Telefon E-post
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Dionigi, Carlotta Forskare, biträdande carlotta.dionigi@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Cahlin Johansson, Birgitta Universitetslektor/​övertandläkare birgitta.johansson.cahlin@odontologi.gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Alibegovic, Lamija Amanuens lamilja.alibegovic@gu.se
Enerbäck, Hanna Forskare, biträdande hanna.enerback@gu.se
Olsson, Jan Koordinator/​forskare jan.olsson@odontologi.gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Amanuens niklas.bohm@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Wennström, Jan L Seniorprofessor jan.wennstrom@odontologi.gu.se
Hagman, Cecilia Amanuens cecilia.hagman@gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Alvenfors, Adam Amanuens adam.alvenfors@gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Olander, Julia Projektassistent julia.olander@gu.se
Frisk, Fredrik Universitetslektor, adjungerad fredrik.frisk@gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Baranowski, Julian Amanuens julian.baranowski@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin.2@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Norén, Jörgen Professor emeritus, Doktor jorgen.noren@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare, Studierektor 010-4417000 ted.lundgren@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se

Visar 1 - 50 av 129

Visar 1 - 10 av 1513

2018

General and oral health problems among adults with focus on dentally anxious individuals
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
International Dental Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Space conditions, palatal vault height, and tooth size in patients with and without palatally displaced canines: A prospective cohort study
Julia Naoumova, G. E. Alfaro, S. Peck
Angle Orthodontist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reconstructive aspects: Summary and consensus statements of group 3. The 5th EAO Consensus Conference 2018
I. Sailer, S. Mühlemann, R. J. Kohal, B. C. Spies, B. E. Pjetursson et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Treatment outcome in orthognathic surgery - A prospective comparison of accuracy in computer assisted two and three-dimensional prediction techniques
M. Bengtsson, G. Wall, P. Miranda-Burgos, Lars Rasmusson
Journal of Cranio-Maxillofacial Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental implant register: Summary and consensus statements of group 2. The 5th EAO Consensus Conference 2018
B. Klinge, M. Sanz, G. Alcoforado, S. P. Bienz, J. Cosyn et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biological aspects: Summary and consensus statements of group 2. The 5th EAO Consensus Conference 2018
M. Sanz, B. Klinge, G. Alcoforado, S. P. Bienz, J. Cosyn et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term biological complications of dental implants placed either in pristine or in augmented sites: A systematic review and meta-analysis
G. E. Salvi, A. Monje, Cristiano Tomasi
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The rise and fall of the alveolar process: Dependency of teeth and metabolic aspects
Grethe Jonasson, Ingmarie Skoglund, Marianne Rythén
Archives of Oral Biology, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Visar 1 - 10 av 1513

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?