Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Evaluation of the Jönköping dental fear coping model: a patient perspective
Carl-Otto Brahm, Jesper Lundgren, Sven G. Carlsson, Peter Nilsson, Catharina Hägglin
Acta odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental Hygienists in Municipal Service (TAIK) - Co-operation between Municipalities and the Dental Health Service
Jessica Persson, Catharina Hägglin, Eva-Karin Bergström, Lars Gahnberg, Ewa Nyström
the International Association of Gerontology and Geriatrics European Region Congress 2019 (IAGG-ER). 23-25 May 2019 in Gothenburg, Sweden, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Cost-Effectiveness through the Dental-Health FRAMM Guideline for Caries Prevention among 12-to 15-Year-Olds in Sweden
E. K. Bergstrom, T. Davidson, Ulla Moberg Sköld
Caries Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A comparison of cost-effectiveness of computer-assisted 2-and 3-dimensional planning techniques in orthognathic surgery
M. Bengtsson, G. Wall, J. P. Becktor, Lars Rasmusson
British Journal of Oral & Maxillofacial Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Outcome of photographic evaluation of facial appearance in orthognathic surgery: how does it correlate with planning of treatment and patient-reported outcome?
M. Bengtsson, A. Al-Ateyah, G. Wall, J. P. Becktor, Lars Rasmusson
British Journal of Oral & Maxillofacial Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trabecular bone pattern assessment in dental radiographs for prediction of bone fracture risk
Astera Johanen, Susanne Bernhardsson, Jennie Hagman, Magnus Hakeberg, Dominique Hange et al.
Göteborg: Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, HTA-centrum, Rapport 2019
Rapport

Personer

Visar 1 - 50 av 129

Namn Titel Telefon E-post
Magnusson, Bengt Professor emeritus 031-786 3226
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Alvenfors, Adam Amanuens adam.alvenfors@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se
Wennerberg, Ann Professor 031-786 3543 ann.wennerberg@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Ekestubbe, Annika Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3162 annika.ekestubbe@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Hasséus, Bengt Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3842 bengt.hasseus@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Cahlin Johansson, Birgitta Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6295 birgitta.johansson.cahlin@odontologi.gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Lindquist, Birgitta Universitetslektor, Odontologie doktor. Cariologi. Oral hälsa 031-786 3586 birgitta.lindquist@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Johansson, Carina B. Professor 031-786 3197 carina.johansson@biomaterials.gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare 031-786 3612 carina.kleinas@sahlgrenska.gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Hagman, Cecilia Amanuens cecilia.hagman@gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Emilson, Claes-Göran Professor emeritus 031-786 3203 claes-goran.emilson@odontologi.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se

Visar 1 - 50 av 129

Visar 71 - 80 av 1571

2018

Reconstructive aspects: Summary and consensus statements of group 3. The 5th EAO Consensus Conference 2018
I. Sailer, S. Mühlemann, R. J. Kohal, B. C. Spies, B. E. Pjetursson et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Treatment outcome in orthognathic surgery - A prospective comparison of accuracy in computer assisted two and three-dimensional prediction techniques
M. Bengtsson, G. Wall, P. Miranda-Burgos, Lars Rasmusson
Journal of Cranio-Maxillofacial Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental implant register: Summary and consensus statements of group 2. The 5th EAO Consensus Conference 2018
B. Klinge, M. Sanz, G. Alcoforado, S. P. Bienz, J. Cosyn et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biological aspects: Summary and consensus statements of group 2. The 5th EAO Consensus Conference 2018
M. Sanz, B. Klinge, G. Alcoforado, S. P. Bienz, J. Cosyn et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term biological complications of dental implants placed either in pristine or in augmented sites: A systematic review and meta-analysis
G. E. Salvi, A. Monje, Cristiano Tomasi
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The rise and fall of the alveolar process: Dependency of teeth and metabolic aspects
Grethe Jonasson, Ingmarie Skoglund, Marianne Rythén
Archives of Oral Biology, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Group 4 ITI Consensus Report: Risks and biologic complications associated with implant dentistry
L. J. Heitz-Mayfield, M. Aaboe, M. Araujo, J. B. Carrión, R. Cavalcanti et al.
Clinical Oral Implants Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theoretical and hands-on guidance from dental hygienists promotes good oral health in elderly people living in nursing homes, a pilot study
B. Seleskog, L. Lindqvist, I. Wardh, A. Engstrom, Inger von Bültzingslöwen
International Journal of Dental Hygiene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 1571

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?