Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Analysis of the bone ultrastructure around biodegradable Mg-xGd implants using small angle X-ray scattering and X-ray diffraction
B. Zeller-Plumhoff, C. Malich, D. Kruger, G. Campbell, B. Wiese et al.
Acta Biomaterialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of tumor necrosis factor (TNF)-related apoptosis inducing ligand (TRAIL) in minor salivary glands and saliva
H. Cevik-Aras, Göran Kjeller, Lena Larsson
Journal of Immunological Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of a Daily Dose of Snacks Containing Maltitol or Stevia rebaudiana as Sweeteners in High Caries Risk Schoolchildren. A Double-blind RCT Study
F. Cocco, M. G. Cagetti, R. Livesu, N. Camoni, R. Pinna et al.
Oral Health & Preventive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trabecular bone pattern assessment in dental radiographs for prediction of bone fracture risk
Astera Johanen, Susanne Bernhardsson, Jennie Hagman, Magnus Hakeberg, Dominique Hange et al.
Göteborg: Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, HTA-centrum, Rapport 2019
Rapport

Determination of Subset-Restricted Anti-neutrophil Cytoplasmic Antibodies (ANCA) by Immunofluorescence Cytochemistry.
Firoozeh Amirbeagi, Amanda Welin, Pontus Thulin, Johan Bylund
Methods in molecular biology (Clifton, N.J.), Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Recurrence rates after surgical removal of oral leukoplakia-A prospective longitudinal multi-centre study.
Jonas Sundberg, Magdalena Korytowska, Erik Holmberg, John Bratel, Mats Wallström et al.
PloS one, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antibiotics Used in Regenerative Endodontics Modify Immune Response of Macrophages to Bacterial Infection
E. E. Tan, S. Y. Quah, Gunnar Bergenholtz, V. Rosa, V. S. Hoon Yu et al.
Journal of Endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microbial changes in relation to oral mucositis in autologous hematopoietic stem cell transplantation recipients
Amga Laheij, J. E. Raber-Durlacher, R. G. A. Koppelmans, Mcdnjm Huysmans, C. Potting et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Irene Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Irene Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Abrahamsson, Ingemar Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3585 ingemar.abrahamsson@odontologi.gu.se
Derks, Jan Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3124 jan.derks@odontologi.gu.se
Lindhe, Jan Professor emeritus 031-786 3190 jan.lindhe@odontologi.gu.se
Wennström, Jan L Seniorforskare jan.wennstrom@odontologi.gu.se
Walladbegi, Java Doktorand/​projektass 031-786 3166 java.walladbegi@odontologi.gu.se
Hagman, Jennie Doktorand 031-786 3125 jennie.hagman@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Skoogh Andersson, Jessica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3216 jessica.skoogh-andersson@odontologi.gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Thompson, Johan It-samordnare 031-786 3155 johan.thompson@sahlgrenska.gu.se
Petré, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 3073 johanna.petre@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Henning Abrahamsson, Kajsa Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3788 kajsa.henning.abrahamsson@odontologi.gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 5774 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Nobelius, Katarina Intendent 031-786 3192 katarina.nobelius@odontologi.gu.se
Hallberg, Kristina Forskningslaborant, Laboratorieass: molekylärbiologi 031-786 3390 kristina.hallberg@odontologi.gu.se
Hjalmarsson, Lars Universitetslektor, adjungerad 031-786 3595 lars.hjalmarsson@gu.se
Rasmusson, Lars Professor/​övertandläkare 031-786 3214 lars.rasmusson@odontologi.gu.se
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Krok, Lena Universitetsadjunkt 031-786 5053 lena.krok@gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Universitetslektor, biträdande 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Malm, Linda Utbildningsadministratör 031-786 3033 linda.malm@gu.se
Grönroos, Lotta Tandtekniker lotta.gronroos@gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Hakeberg, Magnus Professor/​övertandläkare 031-786 3134 magnus.hakeberg@odontologi.gu.se
Havås, Magnus Administrativ chef, inst 031-786 3177 magnus.havas@gu.se
Abdelghaffar, Maha Doktorand/​projektassistent 031-786 3391 maha.abdelghaffar@gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Welander, Maria Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3179 maria.welander@odontologi.gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se
Krook, Marie Administratör 031-786 3139 marie.krook@gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se

Visar 51 - 100 av 128

Visar 1511 - 1520 av 1623

2006

Assessment of caries risk in elderly patients using the Cariogram model.
Anna Y Alian, Mary E McNally, Solveig Fure, Dowen Birkhed
Journal of the Canadian Dental Association , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

IL-1RN gene polymorphism is associated with peri-implantitis
Marja L. Laine, Åsa Leonhardt, Ann-Marie Roos-Jansåker, A. Salvador Pena, Arie Jan van Winkelhoff et al.
CLINICAL ORAL IMPLANTS RESEARCH, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth factors and cytokines in the prevention and treatment of oral and gastrointestinal mucositis
Inger von Bültzingslöwen, Michael T Brennan, Fred K L Spijkervet, Richard Logan, Andrea Stringer et al.
SUPPORTIVE CARE IN CANCER, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early complete failures of fixed implant-supported prostheses in the edentulous maxilla: a 3-year analysis of 17 consecutive cluster failure patients.
Torsten Jemt, Per Häger
Clinical implant dentistry and related research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Constructing grounded theory. A practical guide through qualitative analysis
Eva Brink, Lotta Dellve, Gunilla Klingberg, Ulrika Hallberg, Kajsa H. Abrahamsson et al.
Qualitative Studies on Health and Wellbeing, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Uncooperative youths in dentistry – beyond fear and dental behaviour– a description of everyday life and family situation.
A. Gustafsson, Anders G Broberg, K Arnrup, Ulf Berggren
Poster presentation vid NFBO (Nordisk Förening mot Barnmisshandel och Omsorgssvikt) kongress, Malmö, maj 2006., Poster (konferens) 2006
Poster (konferens)

Implant Surfaces beyond Micron Roughness. Experimental and Clinical Knowledge of Surface Topography and Surface Chemistry
Ann Wennerberg, Tomas Albrektsson
Applied Osseointegration Research-Volume 5, 2006, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1511 - 1520 av 1623

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?sortBy=email&selectedTab=2&publicationPageNumber=152&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fodontology.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FtipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fodontology.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FpageNumber%253D2%2526selectedTab%253D2%2526sortBy%253DlastName%252CfirstName%2526publicationPageNumber%253D154%26pageNumber%3D2%26selectedTab%3D2%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26publicationPageNumber%3D154&pageNumber=2
Utskriftsdatum: 2020-01-21