Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Rehabilitation of Edentulism and Mortality: A Systematic Review
A. Gupta, D. A. Felton, Torsten Jemt, S. Koka
Journal of Prosthodontics-Implant Esthetic and Reconstructive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Factors Influencing Resonance Frequency Analysis (RFA) Measurements and 5-Year Survival of Neoss Dental Implants
P. Andersson, L. Pagliani, D. Verrocchi, S. Volpe, H. Sahlin et al.
International Journal of Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sonic Hedgehog Signaling Is Required for Cyp26 Expression during Embryonic Development
Maha El Shahawy, Claes-Göran Reibring, Kristina Hallberg, C. L. Neben, P. Marangoni et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Non-oral, aerobic, Gram-negative bacilli in the oral cavity of Thai HIV-positive patients on Highly-active anti-retrovirus therapy medication
P. Arirachakaran, S. Luangworakhun, Georgios Charalampakis, Gunnar Dahlén
Journal of Investigative and Clinical Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of the Jönköping dental fear coping model: a patient perspective
Carl-Otto Brahm, Jesper Lundgren, Sven G. Carlsson, Peter Nilsson, Catharina Hägglin
Acta odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental Hygienists in Municipal Service (TAIK) - Co-operation between Municipalities and the Dental Health Service
Jessica Persson, Catharina Hägglin, Eva-Karin Bergström, Lars Gahnberg, Ewa Nyström
the International Association of Gerontology and Geriatrics European Region Congress 2019 (IAGG-ER). 23-25 May 2019 in Gothenburg, Sweden, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Cost-Effectiveness through the Dental-Health FRAMM Guideline for Caries Prevention among 12-to 15-Year-Olds in Sweden
E. K. Bergstrom, T. Davidson, Ulla Moberg Sköld
Caries Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Magnusson, Bengt Professor emeritus 031-786 3226
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Alvenfors, Adam Amanuens adam.alvenfors@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se
Wennerberg, Ann Professor 031-786 3543 ann.wennerberg@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Ekestubbe, Annika Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3162 annika.ekestubbe@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Hasséus, Bengt Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3842 bengt.hasseus@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Cahlin Johansson, Birgitta Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6295 birgitta.johansson.cahlin@odontologi.gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Lindquist, Birgitta Universitetslektor, Odontologie doktor. Cariologi. Oral hälsa 031-786 3586 birgitta.lindquist@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Johansson, Carina B. Professor 031-786 3197 carina.johansson@biomaterials.gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare 031-786 3612 carina.kleinas@sahlgrenska.gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Hagman, Cecilia Amanuens cecilia.hagman@gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Emilson, Claes-Göran Professor emeritus 031-786 3203 claes-goran.emilson@odontologi.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 1 - 10 av 1575

2019

Rehabilitation of Edentulism and Mortality: A Systematic Review
A. Gupta, D. A. Felton, Torsten Jemt, S. Koka
Journal of Prosthodontics-Implant Esthetic and Reconstructive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Factors Influencing Resonance Frequency Analysis (RFA) Measurements and 5-Year Survival of Neoss Dental Implants
P. Andersson, L. Pagliani, D. Verrocchi, S. Volpe, H. Sahlin et al.
International Journal of Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sonic Hedgehog Signaling Is Required for Cyp26 Expression during Embryonic Development
Maha El Shahawy, Claes-Göran Reibring, Kristina Hallberg, C. L. Neben, P. Marangoni et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Non-oral, aerobic, Gram-negative bacilli in the oral cavity of Thai HIV-positive patients on Highly-active anti-retrovirus therapy medication
P. Arirachakaran, S. Luangworakhun, Georgios Charalampakis, Gunnar Dahlén
Journal of Investigative and Clinical Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of the Jönköping dental fear coping model: a patient perspective
Carl-Otto Brahm, Jesper Lundgren, Sven G. Carlsson, Peter Nilsson, Catharina Hägglin
Acta odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental Hygienists in Municipal Service (TAIK) - Co-operation between Municipalities and the Dental Health Service
Jessica Persson, Catharina Hägglin, Eva-Karin Bergström, Lars Gahnberg, Ewa Nyström
the International Association of Gerontology and Geriatrics European Region Congress 2019 (IAGG-ER). 23-25 May 2019 in Gothenburg, Sweden, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Cost-Effectiveness through the Dental-Health FRAMM Guideline for Caries Prevention among 12-to 15-Year-Olds in Sweden
E. K. Bergstrom, T. Davidson, Ulla Moberg Sköld
Caries Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1575

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?sortBy=email&selectedTab=2
Utskriftsdatum: 2019-07-18