Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Comparison of two soft tissue substitutes for the treatment of gingival recession defects: an animal histological study.
Fernando Suárez-López Del Amo, Juan C Rodriguez, Farah Asa'ad, Hom-Lay Wang
Journal of applied oral science , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental staffs’ experiences of “difficult” patients
Adam Alvenfors, Mersiha Velic, Peter Lingström, Jenny M Bernson
CED-IADR/NOF Oral Health Research Congress, Madrid, Spain, 19-21 september 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Temporomandibular disorder in head and neck cancer patients undergoing radiotherapy: Clinical findings and patient-reported symptoms
Nina Pauli, Christina Mejersjö, Bodil Fagerberg-Mohlin, Caterina Finizia
Head and Neck-Journal for the Sciences and Specialties of the Head and Neck, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Factors influencing marginal bone loss at a hydrophilic implant design placed with or without GBR procedures: A 5-year retrospective study
T. Zumstein, S. Schutz, H. Sahlin, Lars Sennerby
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental implants in patients with Sjögren's syndrome: a case series and a systematic review
B. R. Chrcanovic, J. Kisch, Ann Wennerberg
International Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Implant failures and age at the time of surgery: A retrospective study on implant treatments in 4585 edentulous jaws
Torsten Jemt
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Implant failures and age at the time of surgery: A retrospective study on implant treatment in 2915 partially edentulous jaws
Torsten Jemt
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 129

Namn Titel Telefon E-post
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Trindade, Ricardo Doktorand ricardo.bretes.trindade@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Olsson, Jan Koordinator/​forskare jan.olsson@odontologi.gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Frisk, Fredrik Universitetslektor, adjungerad fredrik.frisk@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Baranowski, Julian Amanuens julian.baranowski@gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Hagman, Cecilia Amanuens cecilia.hagman@gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Lindskog, Åsa Tandtekniker asa.lindskog@gu.se
Alvenfors, Adam Amanuens adam.alvenfors@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Norén, Jörgen Professor emeritus, Doktor jorgen.noren@odontologi.gu.se

Visar 1 - 50 av 129

Visar 61 - 70 av 1597

2019

A Prospective, Controlled, Multicenter Study to Evaluate the Clinical Outcome of Implant Treatment in Women with Osteoporosis/Osteopenia: 5-Year Results
A. Temmerman, Lars Rasmusson, A. Kubler, A. Thor, J. Merheb et al.
Journal of Dental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Proteomics of the acid-soluble fraction of whole and major gland saliva in burning mouth syndrome patients
T. Cabras, B. Manconi, M. Castagnola, M. T. Sanna, M. Arba et al.
Archives of Oral Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Development of the Oral Hygiene Ability Index (OHAI).
Ingela Grönbeck-Linden, Pia Andersson, Lars Gahnberg, Catharina Hägglin, Synneve Dahlin-Ivanoff
IADR/PER 96th General Session; London, England, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Micropatterned Scaffolds with Immobilized Growth Factor Genes Regenerate Bone and Periodontal Ligament-Like Tissues.
Sophia P Pilipchuk, Tobias Fretwurst, Ning Yu, Lena Larsson, Nolan M Kavanagh et al.
Advanced healthcare materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Potentially Malignant Oral Disorders and Cancer Transformation
Divya Ganesh, P. Sreenivasan, Jenny Öhman, Mats Wallström, P. H. Braz-Silva et al.
Anticancer Research, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

The cultivable bacterial flora of the esophagus in subjects with esophagitis
E. Norder Grusell, Gunnar Dahlén, Magnus Ruth, Henrik Bergquist, Mogens Bove
Scandinavian Journal of Gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral health and dental care of older persons-A systematic map of systematic reviews
A. Astvaldsdottir, A. M. Bostrom, T. Davidson, P. Gabre, Lars Gahnberg et al.
Gerodontology, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Visar 61 - 70 av 1597

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?