Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Analysis of the bone ultrastructure around biodegradable Mg-xGd implants using small angle X-ray scattering and X-ray diffraction
B. Zeller-Plumhoff, C. Malich, D. Kruger, G. Campbell, B. Wiese et al.
Acta Biomaterialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of tumor necrosis factor (TNF)-related apoptosis inducing ligand (TRAIL) in minor salivary glands and saliva
H. Cevik-Aras, Göran Kjeller, Lena Larsson
Journal of Immunological Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of a Daily Dose of Snacks Containing Maltitol or Stevia rebaudiana as Sweeteners in High Caries Risk Schoolchildren. A Double-blind RCT Study
F. Cocco, M. G. Cagetti, R. Livesu, N. Camoni, R. Pinna et al.
Oral Health & Preventive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trabecular bone pattern assessment in dental radiographs for prediction of bone fracture risk
Astera Johanen, Susanne Bernhardsson, Jennie Hagman, Magnus Hakeberg, Dominique Hange et al.
Göteborg: Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, HTA-centrum, Rapport 2019
Rapport

Determination of Subset-Restricted Anti-neutrophil Cytoplasmic Antibodies (ANCA) by Immunofluorescence Cytochemistry.
Firoozeh Amirbeagi, Amanda Welin, Pontus Thulin, Johan Bylund
Methods in molecular biology (Clifton, N.J.), Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Recurrence rates after surgical removal of oral leukoplakia-A prospective longitudinal multi-centre study.
Jonas Sundberg, Magdalena Korytowska, Erik Holmberg, John Bratel, Mats Wallström et al.
PloS one, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antibiotics Used in Regenerative Endodontics Modify Immune Response of Macrophages to Bacterial Infection
E. E. Tan, S. Y. Quah, Gunnar Bergenholtz, V. Rosa, V. S. Hoon Yu et al.
Journal of Endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microbial changes in relation to oral mucositis in autologous hematopoietic stem cell transplantation recipients
Amga Laheij, J. E. Raber-Durlacher, R. G. A. Koppelmans, Mcdnjm Huysmans, C. Potting et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se
Wennström, Jan L Seniorforskare jan.wennstrom@odontologi.gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Barkarmo, Sargon Universitetslektor/​övertandläkare sargon.barkarmo@odontologi.gu.se
Ganesh, Divya Doktorand divya.ganesh@gu.se
Grönroos, Lotta Tandtekniker lotta.gronroos@gu.se
Christina, Stervik Forskare, biträdande christina.stervik@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Trindade, Ricardo Forskare ricardo.bretes.trindade@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Wenneberg, Bengt Professor emeritus bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 1561 - 1570 av 1623

2006

Supportive periodontal therapy using mechanical instrumentation or 2% minocycline gel: a 12 month randomized, controlled, single masked pilot study.
E McColl, K Patel, Gunnar Dahlén, M Tonetti, F Graziani et al.
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fcgamma receptor polymorphisms and periodontal status: a prospective follow-up study.
D L Wolf, Anne-Marie Neiderud, K Hinckley, Gunnar Dahlén, J G J van de Winkel et al.
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is pre-term labour associated with periodontitis in a Danish maternity ward?
T Skuldbøl, K H Johansen, Gunnar Dahlén, K Stoltze, P Holmstrup
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Salivproteiner
Anette Carlén
Scannews, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Observations on healing following endodontic surgery in nonhuman primates (Macaca fascicularis): effects of rhBMP-2.
Gunnar Bergenholtz, Ulf M E Wikesjö, Rachel G Sorensen, Andreas V Xiropaidis, John M Wozney
Oral surgery, oral medicine, oral pathology, oral radiology, and endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Incidence of periapical lesions and clinical symptoms after pulpectomy--a clinical and radiographic evaluation of 1- versus 2-session treatment.
Andrea Gesi, Magnus Hakeberg, Johan Warfvinge, Gunnar Bergenholtz
Oral surgery, oral medicine, oral pathology, oral radiology, and endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Periodontal conditions in a Swedish city population of adolescents: a cross-sectional study.
Kajsa H. Abrahamsson, Gunilla Koch, Ola Norderyd, Cristina Romao, Jan Wennström
Swedish dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1561 - 1570 av 1623

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?