Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Analysis of the bone ultrastructure around biodegradable Mg-xGd implants using small angle X-ray scattering and X-ray diffraction
B. Zeller-Plumhoff, C. Malich, D. Kruger, G. Campbell, B. Wiese et al.
Acta Biomaterialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of tumor necrosis factor (TNF)-related apoptosis inducing ligand (TRAIL) in minor salivary glands and saliva
H. Cevik-Aras, Göran Kjeller, Lena Larsson
Journal of Immunological Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of a Daily Dose of Snacks Containing Maltitol or Stevia rebaudiana as Sweeteners in High Caries Risk Schoolchildren. A Double-blind RCT Study
F. Cocco, M. G. Cagetti, R. Livesu, N. Camoni, R. Pinna et al.
Oral Health & Preventive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trabecular bone pattern assessment in dental radiographs for prediction of bone fracture risk
Astera Johanen, Susanne Bernhardsson, Jennie Hagman, Magnus Hakeberg, Dominique Hange et al.
Göteborg: Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, HTA-centrum, Rapport 2019
Rapport

Determination of Subset-Restricted Anti-neutrophil Cytoplasmic Antibodies (ANCA) by Immunofluorescence Cytochemistry.
Firoozeh Amirbeagi, Amanda Welin, Pontus Thulin, Johan Bylund
Methods in molecular biology (Clifton, N.J.), Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Recurrence rates after surgical removal of oral leukoplakia-A prospective longitudinal multi-centre study.
Jonas Sundberg, Magdalena Korytowska, Erik Holmberg, John Bratel, Mats Wallström et al.
PloS one, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antibiotics Used in Regenerative Endodontics Modify Immune Response of Macrophages to Bacterial Infection
E. E. Tan, S. Y. Quah, Gunnar Bergenholtz, V. Rosa, V. S. Hoon Yu et al.
Journal of Endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microbial changes in relation to oral mucositis in autologous hematopoietic stem cell transplantation recipients
Amga Laheij, J. E. Raber-Durlacher, R. G. A. Koppelmans, Mcdnjm Huysmans, C. Potting et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se
Wennström, Jan L Seniorforskare jan.wennstrom@odontologi.gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Barkarmo, Sargon Universitetslektor/​övertandläkare sargon.barkarmo@odontologi.gu.se
Ganesh, Divya Doktorand divya.ganesh@gu.se
Grönroos, Lotta Tandtekniker lotta.gronroos@gu.se
Christina, Stervik Forskare, biträdande christina.stervik@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Trindade, Ricardo Forskare ricardo.bretes.trindade@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Wenneberg, Bengt Professor emeritus bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 1541 - 1550 av 1623

2006

Constructing grounded theory. A practical guide through qualitative analysis
Eva Brink, Lotta Dellve, Ulrika Hallberg, Kajsa H. Abrahamsson, Gunilla Klingberg et al.
International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-Being,, Recension 2006
Recension

Relapse tendency after orthodontic correction of upper front teeth retained with a bonded retainer.
Sasan Naraghi, Anders Andrén, Heidrun Kjellberg, Bengt Mohlin
The Angle orthodontist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional influence on sutural bone apposition in the growing rat
Christos Katsaros, Alexandros Zissis, Andrea Bresin, Stavros Kiliaridis
AMERICAN JOURNAL OF ORTHODONTICS AND DENTOFACIAL ORTHOPEDICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Knowledge of and attitude to oral health and oral diseases among young adolescents in Sweden
Eva Hedman, Kristina Ringberg, Pia Gabre
Swed dent J, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Application of HEMA on intact mouse skin--effects on the immune system.
Elisabeth Sandberg, Ulf Dahlgren
Contact dermatitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Minor salivary gland secretion rates and immunoglobulin A in adults and the elderly.
Lars Eliasson, Dowen Birkhed, Tor Österberg, Anette Carlén
European journal of oral sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A survey of specialist paediatric dental services in Sweden: results from 2003, and trends since 1983.
G Klingberg, G Dahllöf, A-L Erlandsson, M Grindefjord, U Hallström-Stalin et al.
International journal of paediatric dentistry / the British Paedodontic Society [and] the International Association of Dentistry for Children, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1541 - 1550 av 1623

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?