Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Analysis of the bone ultrastructure around biodegradable Mg-xGd implants using small angle X-ray scattering and X-ray diffraction
B. Zeller-Plumhoff, C. Malich, D. Kruger, G. Campbell, B. Wiese et al.
Acta Biomaterialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of tumor necrosis factor (TNF)-related apoptosis inducing ligand (TRAIL) in minor salivary glands and saliva
H. Cevik-Aras, Göran Kjeller, Lena Larsson
Journal of Immunological Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of a Daily Dose of Snacks Containing Maltitol or Stevia rebaudiana as Sweeteners in High Caries Risk Schoolchildren. A Double-blind RCT Study
F. Cocco, M. G. Cagetti, R. Livesu, N. Camoni, R. Pinna et al.
Oral Health & Preventive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trabecular bone pattern assessment in dental radiographs for prediction of bone fracture risk
Astera Johanen, Susanne Bernhardsson, Jennie Hagman, Magnus Hakeberg, Dominique Hange et al.
Göteborg: Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, HTA-centrum, Rapport 2019
Rapport

Determination of Subset-Restricted Anti-neutrophil Cytoplasmic Antibodies (ANCA) by Immunofluorescence Cytochemistry.
Firoozeh Amirbeagi, Amanda Welin, Pontus Thulin, Johan Bylund
Methods in molecular biology (Clifton, N.J.), Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Recurrence rates after surgical removal of oral leukoplakia-A prospective longitudinal multi-centre study.
Jonas Sundberg, Magdalena Korytowska, Erik Holmberg, John Bratel, Mats Wallström et al.
PloS one, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antibiotics Used in Regenerative Endodontics Modify Immune Response of Macrophages to Bacterial Infection
E. E. Tan, S. Y. Quah, Gunnar Bergenholtz, V. Rosa, V. S. Hoon Yu et al.
Journal of Endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microbial changes in relation to oral mucositis in autologous hematopoietic stem cell transplantation recipients
Amga Laheij, J. E. Raber-Durlacher, R. G. A. Koppelmans, Mcdnjm Huysmans, C. Potting et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se
Wennström, Jan L Seniorforskare jan.wennstrom@odontologi.gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Barkarmo, Sargon Universitetslektor/​övertandläkare sargon.barkarmo@odontologi.gu.se
Ganesh, Divya Doktorand divya.ganesh@gu.se
Grönroos, Lotta Tandtekniker lotta.gronroos@gu.se
Christina, Stervik Forskare, biträdande christina.stervik@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Trindade, Ricardo Forskare ricardo.bretes.trindade@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Wenneberg, Bengt Professor emeritus bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 1511 - 1520 av 1623

2006

Assessment of caries risk in elderly patients using the Cariogram model.
Anna Y Alian, Mary E McNally, Solveig Fure, Dowen Birkhed
Journal of the Canadian Dental Association , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

IL-1RN gene polymorphism is associated with peri-implantitis
Marja L. Laine, Åsa Leonhardt, Ann-Marie Roos-Jansåker, A. Salvador Pena, Arie Jan van Winkelhoff et al.
CLINICAL ORAL IMPLANTS RESEARCH, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth factors and cytokines in the prevention and treatment of oral and gastrointestinal mucositis
Inger von Bültzingslöwen, Michael T Brennan, Fred K L Spijkervet, Richard Logan, Andrea Stringer et al.
SUPPORTIVE CARE IN CANCER, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early complete failures of fixed implant-supported prostheses in the edentulous maxilla: a 3-year analysis of 17 consecutive cluster failure patients.
Torsten Jemt, Per Häger
Clinical implant dentistry and related research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Constructing grounded theory. A practical guide through qualitative analysis
Eva Brink, Lotta Dellve, Gunilla Klingberg, Ulrika Hallberg, Kajsa H. Abrahamsson et al.
Qualitative Studies on Health and Wellbeing, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Uncooperative youths in dentistry – beyond fear and dental behaviour– a description of everyday life and family situation.
A. Gustafsson, Anders G Broberg, K Arnrup, Ulf Berggren
Poster presentation vid NFBO (Nordisk Förening mot Barnmisshandel och Omsorgssvikt) kongress, Malmö, maj 2006., Poster (konferens) 2006
Poster (konferens)

Implant Surfaces beyond Micron Roughness. Experimental and Clinical Knowledge of Surface Topography and Surface Chemistry
Ann Wennerberg, Tomas Albrektsson
Applied Osseointegration Research-Volume 5, 2006, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1511 - 1520 av 1623

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?