Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Functional factors associated with continuous eruption of maxillary incisors in adulthood: A 10-year prospective cohort study.
Stavros Kiliaridis, Grethe Jonasson, Luis Tomas Huanca Ghislanzoni
International journal of oral implantology (New Malden, London, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Crohn’s Disease and Fracture Risk Assessment with FRAX
Grethe Jonasson, Jack Hilon, Bengt Hasséus, Torgny Alstad, Hossein Kashani
Crohn's & Colitis 360., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cytokine levels in gingival crevicular fluid during orthodontic treatment with aligners compared to conventional labial fixed appliances: a 3-week clinical study
A. N. Gujar, H. A. Baeshen, A. Alhazmi, S. Bhandi, A. T. Raj et al.
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cryotherapy as prophylaxis against oral mucositis after high-dose melphalan and autologous stem cell transplantation for myeloma: a randomised, open-label, phase 3, non-inferiority trial
Jan-Erik Johansson, J. Bratel, M. Hardling, L. Heikki, U. H. Mellqvist et al.
Bone Marrow Transplantation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical Evidence of OsseoSpeed EV Implants: A Retrospective Study and Characterization of the Newly Introduced System.
Marco Toia, Silvia Galli, Denis Cecchinato, Ann Wennerberg, Ryo Jimbo
The International journal of periodontics & restorative dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison of two soft tissue substitutes for the treatment of gingival recession defects: an animal histological study.
Fernando Suárez-López Del Amo, Juan C Rodriguez, Farah Asa'ad, Hom-Lay Wang
Journal of applied oral science , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental staffs’ experiences of “difficult” patients
Adam Alvenfors, Mersiha Velic, Peter Lingström, Jenny M Bernson
CED-IADR/NOF Oral Health Research Congress, Madrid, Spain, 19-21 september 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Temporomandibular disorder in head and neck cancer patients undergoing radiotherapy: Clinical findings and patient-reported symptoms
Nina Pauli, Christina Mejersjö, Bodil Fagerberg-Mohlin, Caterina Finizia
Head and Neck-Journal for the Sciences and Specialties of the Head and Neck, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 125

Namn Titel Telefon E-post
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Jonasson, Peter Universitetslektor/​övertandläkare 010-441 7916 peter.jonasson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 3780 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Kjeller, Göran Universitetslektor/​övertandläkare, Disputation 1998 på avhandling med titel: Growth factors and bone... 031-786 3172 goran.kjeller@odontologi.gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare 031-786 3612 carina.kleinas@sahlgrenska.gu.se
Krok, Lena Universitetsadjunkt 031-786 5053 lena.krok@gu.se
Krook, Marie Administratör 031-786 3139 marie.krook@gu.se
Kvist, Thomas Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3257 thomas.kvist@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Universitetslektor, biträdande 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Lindhe, Jan Professor emeritus 031-786 3190 jan.lindhe@odontologi.gu.se
Lindquist, Birgitta Universitetslektor, Odontologie doktor. Cariologi. Oral hälsa 031-786 3586 birgitta.lindquist@odontologi.gu.se
Lindskog, Åsa Tandtekniker asa.lindskog@gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare, Studierektor 010-441 7000 ted.lundgren@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Magnusson, Bengt Professor emeritus 031-786 3226
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Malm, Linda Utbildningsadministratör 031-786 3033 linda.malm@gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Nobelius, Katarina Intendent 031-786 3192 katarina.nobelius@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Norén, Jörgen Professor emeritus, Doktor jorgen.noren@odontologi.gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Olsson, Jan Koordinator/​forskare jan.olsson@odontologi.gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Petré, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 3073 johanna.petre@odontologi.gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Rasmusson, Lars Professor/​övertandläkare 031-786 3214 lars.rasmusson@odontologi.gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se

Visar 51 - 100 av 125

Visar 1511 - 1520 av 1599

2006

Missbruk och munhälsa-ur missbrukarens perspektiv.
J Ericsson, E Eden, Peter Lingström, Kajsa H. Abrahamsson
Tandhygienisttidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Buffering effect of a prophylactic gel on dental plaque
A Persson, Peter Lingström, M Bergdahl, JWV van Dijken
CLINICAL ORAL INVESTIGATIONS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental plaque pH and micro-organisms during hyposalivation.
Lars Eliasson, Anette Carlén, Annica Almståhl, Maude Wikström, Peter Lingström
Journal of dental research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sagittal synostosis: II. Cranial morphology and growth after the modified pi-plasty.
José Guimarães-Ferreira, Fredrik Gewalli, Lisa David, Tron A Darvann, Nuno V Hermann et al.
Scandinavian journal of plastic and reconstructive surgery and hand surgery / Nordisk plastikkirurgisk forening [and] Nordisk klubb for handkirurgi, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sagittal synostosis: I. Preoperative morphology of the skull.
José Guimarães-Ferreira, Fredrik Gewalli, Lisa David, Tron A Darvann, Nuno V Hermann et al.
Scandinavian journal of plastic and reconstructive surgery and hand surgery / Nordisk plastikkirurgisk forening [and] Nordisk klubb for handkirurgi, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Constructing grounded theory. A practical guide through qualitative analysis
Eva Brink, Lotta Dellve, Ulrika Hallberg, Kajsa H. Abrahamsson, Gunilla Klingberg et al.
International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-Being,, Recension 2006
Recension

Relapse tendency after orthodontic correction of upper front teeth retained with a bonded retainer.
Sasan Naraghi, Anders Andrén, Heidrun Kjellberg, Bengt Mohlin
The Angle orthodontist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional influence on sutural bone apposition in the growing rat
Christos Katsaros, Alexandros Zissis, Andrea Bresin, Stavros Kiliaridis
AMERICAN JOURNAL OF ORTHODONTICS AND DENTOFACIAL ORTHOPEDICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1511 - 1520 av 1599

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?