Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Individuals with severe dental anxiety - Classification, diagnosis and psychological treatment
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
Journal of the California Dental Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Käkens bentäthet – så påverkar den odontologiska behandlingar
Grethe Jonasson, Charlotta Elleby, Marianne Rythén
Tandläkartidningen, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Gene Delivery Therapeutics in the Treatment of Periodontitis and Peri-Implantitis: A State of the Art Review.
Funda Goker, Lena Larsson, Massimo Del Fabbro, Farah Asa'ad
International journal of molecular sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental caries and risk factors in Swedish adolescents about to start orthodontic treatment with fixed appliances
H. A. Baeshen, S. Rangmar, Heidrun Kjellberg, Dowen Birkhed
Journal of Contemporary Dental Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Factors influencing marginal bone loss at a hydrophilic implant design placed with or without GBR procedures: A 5-year retrospective study
T. Zumstein, S. Schutz, H. Sahlin, Lars Sennerby
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

5-year Results of Neoss Dental Implants Restored at Implant-Level. A Retrospective Follow-Up Study
Matteo Coppe, Peter Andersson, Damiano Verrocchi, Lars Sennerby
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental staffs’ experiences of “difficult” patients
Adam Alvenfors, Mersiha Velic, Peter Lingström, Jenny M Bernson
CED-IADR/NOF Oral Health Research Congress, Madrid, Spain, 19-21 september 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Immediate Function of 3.25 mm Diameter Implants in Aesthetic Regions. An 18-month Clinical, Radiographic and Resonance Frequency Analysis (RFA) Study.
Leonardo Vanden Bogarde, Antonio Guida, Daniele Moretto, Stefano Sicuro, Davide Sala et al.
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 127

Namn Titel Telefon E-post
Magnusson, Bengt Professor emeritus 031-786 3226
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se
Wennerberg, Ann Professor 031-786 3543 ann.wennerberg@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Ekestubbe, Annika Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3162 annika.ekestubbe@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Lindskog, Åsa Tandtekniker asa.lindskog@gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Hasséus, Bengt Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3842 bengt.hasseus@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Cahlin Johansson, Birgitta Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6295 birgitta.johansson.cahlin@odontologi.gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor 031-786 5769 birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare 031-786 3612 carina.kleinas@sahlgrenska.gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Emilson, Claes-Göran Professor emeritus 031-786 3203 claes-goran.emilson@odontologi.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Frisk, Fredrik Universitetslektor, adjungerad fredrik.frisk@gu.se
Bjerkstig, Göran Universitetsadjunkt 031-786 3825 goran.bjerkstig@odontologi.gu.se

Visar 1 - 50 av 127

Visar 1511 - 1520 av 1611

2006

Inflammatory response to titanium surfaces with with Potential Bioactive Properties: An In Vitro Study
Anna Göransson, Christina Gretzer, Anna Johansson, Young-Taeg Sul, Ann Wennerberg
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased bone formation to non-stable Nano-rough Titanium Implants
Luiz Meirelles, Anna Arvidsson, Tomas Albrektsson, Ann Wennerberg
20th European Conference on Biomaterials Nantes, France September 27- october 1st 2006, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Increased bone formation to Nanocrystalline HA coated titanium implants.
Luiz Meirelles, Anna Arvidsson, M Andersson, P. Kjellin, Tomas Albrektsson et al.
20th European Conference on Biomaterials Nantes, France, September 27th-October 1st 2006, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Increased bone formation to unstable nano-rough titanium implants.
Luiz Meirelles, Anna Arvidsson, Tomas Albrektsson, Ann Wennerberg
EAO, Zurich, Switzerland, 5th-7th October 2006, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Secular trends of dental status in five 70-year-old cohorts between 1971 and 2001.
Tor Österberg, Cecilia Johanson, Valter Sundh, Bertil Steen, Dowen Birkhed
Community dentistry and oral epidemiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Caries and associated factors in a group of Swedish children 2- 3 years of age.
Marie Bankel, Ulla-Carin Eriksson, Agneta Robertson, Birgitta Köhler
Swedish dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional appliance treatment outcome and need for additional orthodontic treatment with fixed appliance.
Sara Rizell, Bengt Svensson, Christina Tengström, Heidrun Kjellberg
Swedish dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Real-time quantitative polymerase chain reaction and culture analyses of Enterococcus faecalis in root canals.
Christine Sedgley, Aaron Nagel, Gunnar Dahlén, Claes Reit, Anders Molander
Journal of endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Root canal treatment in Denmark is most often carried out in carious vital molar teeth and retreatments are rare
M.H. Laustsen, Claes Reit
INTERNATIONAL ENDODONTIC JOURNAL, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1511 - 1520 av 1611

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?