Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

A family-based genome-wide association study of recurrent aphthous stomatitis
Maria Bankvall, Sofia M Östman, Mats Jontell, Åsa Torinsson Naluai
Oral Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validation of reported dentoalveolar relationships in the Swedish Quality Registry for Cleft Lip and Palate
M. Pegelow, K. Klintö, G. Stålhand, M. Lemberger, M. Vesterbacka et al.
European journal of orthodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Changing trabecular patterns in panoramic radiographs of Swedish women during 25 years of follow-up.
Wil Gm Geraets, Grethe Jonasson, Magnus Hakeberg
Dento maxillo facial radiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epigenetic changes of osteoblasts in response to titanium surface characteristics.
Yuki Ichioka, Farah Asa'ad, Behnosh Öhrnell Malekzadeh, Anna Westerlund, Lena Larsson
Journal of biomedical materials research. Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The neutrophil subset defined by CD177 expression is preferentially recruited to gingival crevicular fluid in periodontitis.
Agnes Dahlstrand Rudin, Firoozeh Amirbeagi, Lisa Davidsson, Arsham Khamzeh, Sara Thorbert Mros et al.
Journal of leukocyte biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Complexity of best-evidenced practice in periodontal therapy: Views of Swedish Dental Hygienists
Anna Liss, Kerstin Nilsson, Jan Wennström, Kajsa H. Abrahamsson
International Journal of Dental Hygiene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral Care and Quality Evaluation: A Multicentric Study on Periodontal Treatment
F. Graziani, L. Minenna, D. Karapets, D. Herrera, M. Nisi et al.
Oral Health & Preventive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Soluble silica stimulates osteogenic differentiation and gap junction communication in human dental follicle cells
Pamela Uribe, A. Johansson, R. Jugdaohsingh, J. J. Powell, Catarina Magnusson et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison of biochemical markers of bone metabolism between conventional labial and lingual fixed orthodontic appliances
A. N. Gujar, H. A. Baeshen, A. Alhazmi, M. S. Ghoussoub, A. T. Raj et al.
Nigerian Journal of Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 110

Namn Titel Telefon E-post
Havås, Magnus Administrativ chef, inst 031-786 3177 magnus.havas@gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Krook, Marie Administratör 031-786 3139 marie.krook@gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Ganesh, Divya Doktorand divya.ganesh@gu.se
Hagman, Jennie Doktorand 031-786 3125 jennie.hagman@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka@odontologi.gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 5774 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Alizadehgharib, Sara Forskare sara.alizadehgharib@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Trindade, Ricardo Forskare ricardo.bretes.trindade@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Stervik, Christina Forskare, biträdande christina.stervik@gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Hallberg, Kristina Forskningslaborant, Laboratorieass: molekylärbiologi 031-786 3390 kristina.hallberg@odontologi.gu.se
Hammarström Johansson, Petra Forskningslaborant, forskningslaborant 031-786 3248 petra.h.johansson@gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Ekvall, Sofie Instruktionstandtekniker 031-786 3073 sofie.ekvall@odontologi.gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se

Visar 1 - 50 av 110

Visar 1471 - 1480 av 1661

2007

Cariogenic bacteria as biomarkers for sugar intake.
Karin E Vågstrand, Dowen Birkhed
Nutrition reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of a Swedish version of the OHIP-14 among patients in general and specialist dental care.
Catharina Hägglin, Ulf Berggren, Magnus Hakeberg, Anna Edvardsson, Marina Eriksson
Swedish dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Therapeutic seal of approximal incipient non-cavitated carious lesions. Technique and case reports.
Santiago S. Gomez, Juan Eduardo Onetto, Sergio Uribe, Claes-Göran Emilson
Quintessence Int , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tandvårdsfobi
Catharina Hägglin
MUNHÄLSA. Sjukdom och funktionshinder., Göteborg, Mun-H-Center förlag, Kapitel i bok 2007
Kapitel i bok

Peri-implantitis and periodontitis - similarities and differences in etiology and treatment
Åsa Leonhardt, Gunnar Dahlén
The Nippon Dental Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

LETTER TO THE EDITOR
Hans Friede, Alvaro A. Figueroa
CLEFT PALATE-CRANIOFACIAL JOURNAL, Artikel i övriga tidskrifter 2007
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1471 - 1480 av 1661

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=148&selectedTab=3&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fodontology.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FsortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D150&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2020-08-12