Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Role of epigenetics in alveolar bone resorption and regeneration around periodontal and peri-implant tissues.
Farah Asa'ad, Alberto Monje, Lena Larsson
European journal of oral sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reduced sialyl-Lewis(x) on salivary MUC7 from patients with burning mouth syndrome
Shikha Acharya, Chunsheng Jin, Johan Bylund, Q. J. Shen, M. Kamali-Moghaddam et al.
Molecular Omics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The furcation tunnel preparation-A prospective 5-year follow-up study
Stefan G Rüdiger, Gunnar Dahlén, Claes-Göran Emilson
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional factors associated with continuous eruption of maxillary incisors in adulthood: A 10-year prospective cohort study.
Stavros Kiliaridis, Grethe Jonasson, Luis Tomas Huanca Ghislanzoni
International journal of oral implantology (New Malden, London, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Crohn’s Disease and Fracture Risk Assessment with FRAX
Grethe Jonasson, Jack Hilon, Bengt Hasséus, Torgny Alstad, Hossein Kashani
Crohn's & Colitis 360., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cytokine levels in gingival crevicular fluid during orthodontic treatment with aligners compared to conventional labial fixed appliances: a 3-week clinical study
A. N. Gujar, H. A. Baeshen, A. Alhazmi, S. Bhandi, A. T. Raj et al.
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cryotherapy as prophylaxis against oral mucositis after high-dose melphalan and autologous stem cell transplantation for myeloma: a randomised, open-label, phase 3, non-inferiority trial
Jan-Erik Johansson, J. Bratel, M. Hardling, L. Heikki, U. H. Mellqvist et al.
Bone Marrow Transplantation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical Evidence of OsseoSpeed EV Implants: A Retrospective Study and Characterization of the Newly Introduced System.
Marco Toia, Silvia Galli, Denis Cecchinato, Ann Wennerberg, Ryo Jimbo
The International journal of periodontics & restorative dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison of two soft tissue substitutes for the treatment of gingival recession defects: an animal histological study.
Fernando Suárez-López Del Amo, Juan C Rodriguez, Farah Asa'ad, Hom-Lay Wang
Journal of applied oral science , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 127

Namn Titel Telefon E-post
Havås, Magnus Administrativ chef, inst 031-786 3177 magnus.havas@gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Krook, Marie Administratör 031-786 3139 marie.krook@gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Hagman, Jennie Doktorand 031-786 3125 jennie.hagman@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 5774 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Trindade, Ricardo Doktorand ricardo.bretes.trindade@gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Walladbegi, Java Doktorand/​projektass 031-786 3166 java.walladbegi@odontologi.gu.se
Abdelghaffar, Maha Doktorand/​projektassistent 031-786 3391 maha.abdelghaffar@gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se

Visar 1 - 50 av 127

Visar 1431 - 1440 av 1603

2007

Root surface and coronal caries in adults with type 2 diabetes mellitus.
J Hintao, R Teanpaisan, V Chongsuvivatwong, Gunnar Dahlén, C Rattarasarn
Community dentistry and oral epidemiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regelbunden rengöring av unitar
Åke J. R. Möller, Gunnar Dahlén
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genotype variation and capsular serotypes of Porphyromonas gingivalis from chronic periodontitis and periodontal abscesses.
Takashi Yoshino, Marja L Laine, Arie Jan van Winkelhoff, Gunnar Dahlén
FEMS microbiology letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The microbiological profiles of saliva, supragingival and subgingival plaque and dental caries in adults with and without type 2 diabetes mellitus.
J Hintao, R Teanpaisan, V Chongsuvivatwong, C Ratarasan, Gunnar Dahlén
Oral microbiology and immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Red and White Lesions of the Oral Mucosa
Mats Jontell, Palle Holmstrup
Burket's Oral Medicine, Kapitel i bok 2007
Kapitel i bok

Oral lichen planus and oral lichenoid lesions: diagnostic and therapeutic considerations.
Ibtisam Al-Hashimi, Mark Schifter, Peter B Lockhart, David Wray, Michael Brennan et al.
Oral surgery, oral medicine, oral pathology, oral radiology, and endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Management of oral epithelial dysplasia: a review.
Michael Brennan, Cesar A Migliorati, Peter B Lockhart, David Wray, Ibtisam Al-Hashimi et al.
Oral surgery, oral medicine, oral pathology, oral radiology, and endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long term stability of orthodontic treatment and patient satisfaction
Lars Bondemark, Anna-Karin Holm, Ken Hansen, Susanna Axelsson, Bengt Mohlin et al.
Angle Orthodontist, Forskningsöversiktsartikel 2007
Forskningsöversiktsartikel

TMD in relation to malocclusion and orthodontic treatment.
Bengt Mohlin, Susanna Axelsson, Gunnar Paulin, Terttu Pietilä, Lars Bondemark et al.
The Angle orthodontist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1431 - 1440 av 1603

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?