Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individuals with severe dental anxiety - Classification, diagnosis and psychological treatment
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
Journal of the California Dental Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

5-year Results of Neoss Dental Implants Restored at Implant-Level. A Retrospective Follow-Up Study
Matteo Coppe, Peter Andersson, Damiano Verrocchi, Lars Sennerby
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental staffs’ experiences of “difficult” patients
Adam Alvenfors, Mersiha Velic, Peter Lingström, Jenny M Bernson
CED-IADR/NOF Oral Health Research Congress, Madrid, Spain, 19-21 september 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Immediate Function of 3.25 mm Diameter Implants in Aesthetic Regions. An 18-month Clinical, Radiographic and Resonance Frequency Analysis (RFA) Study.
Leonardo Vanden Bogarde, Antonio Guida, Daniele Moretto, Stefano Sicuro, Davide Sala et al.
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Extraction of remaining teeth and same day loading of Neoss Proactive dental implants with a full-arch fixed provisional bridge. A survival analysis.
Pierluigi Coli, Lars Sennerby
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of epigenetics in alveolar bone resorption and regeneration around periodontal and peri-implant tissues.
Farah Asa'ad, Alberto Monje, Lena Larsson
European journal of oral sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reduced sialyl-Lewis(x) on salivary MUC7 from patients with burning mouth syndrome
Shikha Acharya, Chunsheng Jin, Johan Bylund, Q. J. Shen, M. Kamali-Moghaddam et al.
Molecular Omics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The furcation tunnel preparation-A prospective 5-year follow-up study
Stefan G Rüdiger, Gunnar Dahlén, Claes-Göran Emilson
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 127

Namn Titel Telefon E-post
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Trindade, Ricardo Doktorand ricardo.bretes.trindade@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Olsson, Jan Koordinator/​forskare jan.olsson@odontologi.gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Frisk, Fredrik Universitetslektor, adjungerad fredrik.frisk@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Lindskog, Åsa Tandtekniker asa.lindskog@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se

Visar 1 - 50 av 127

Visar 1 - 10 av 1609

2019

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individuals with severe dental anxiety - Classification, diagnosis and psychological treatment
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
Journal of the California Dental Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

5-year Results of Neoss Dental Implants Restored at Implant-Level. A Retrospective Follow-Up Study
Matteo Coppe, Peter Andersson, Damiano Verrocchi, Lars Sennerby
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental staffs’ experiences of “difficult” patients
Adam Alvenfors, Mersiha Velic, Peter Lingström, Jenny M Bernson
CED-IADR/NOF Oral Health Research Congress, Madrid, Spain, 19-21 september 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Immediate Function of 3.25 mm Diameter Implants in Aesthetic Regions. An 18-month Clinical, Radiographic and Resonance Frequency Analysis (RFA) Study.
Leonardo Vanden Bogarde, Antonio Guida, Daniele Moretto, Stefano Sicuro, Davide Sala et al.
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Extraction of remaining teeth and same day loading of Neoss Proactive dental implants with a full-arch fixed provisional bridge. A survival analysis.
Pierluigi Coli, Lars Sennerby
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of epigenetics in alveolar bone resorption and regeneration around periodontal and peri-implant tissues.
Farah Asa'ad, Alberto Monje, Lena Larsson
European journal of oral sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reduced sialyl-Lewis(x) on salivary MUC7 from patients with burning mouth syndrome
Shikha Acharya, Chunsheng Jin, Johan Bylund, Q. J. Shen, M. Kamali-Moghaddam et al.
Molecular Omics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The furcation tunnel preparation-A prospective 5-year follow-up study
Stefan G Rüdiger, Gunnar Dahlén, Claes-Göran Emilson
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1609

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?