Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Complexity of best-evidenced practice in periodontal therapy: Views of Swedish Dental Hygienists
Anna Liss, Kerstin Nilsson, Jan Wennström, Kajsa H. Abrahamsson
International Journal of Dental Hygiene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A nanosized zirconium phosphate coating for PEEK implants and its effect in vivo
P. Kjellin, L. Vikingsson, K. Danielsson, Pär Johansson, Ann Wennerberg
Materialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maresin 1 Promotes Wound Healing and Socket Bone Regeneration for Alveolar Ridge Preservation
C. W. Wang, S. H. Yu, T. Fretwurst, Lena Larsson, J. V. Sugai et al.
Journal of Dental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental health of Vikings from Kopparsvik on Gotland
Carolina Bertilsson, S. Sten, J. Andersson, B. Lundberg, Peter Lingström
International Journal of Osteoarchaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Condylar alterations and facial growth in children with juvenile idiopathic arthritis
Anna-Lena Cedströmer, A. Andlin-Sobocki, N. Abbu, B. Hedenberg-Magnusson, Lars Dahlström et al.
Journal of Orofacial Orthopedics-Fortschritte Der Kieferorthopadie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Coverage, reporting degree and design of the Swedish quality registry for patients born with cleft lip and/or palate.
Kristina Klintö, Agneta Karsten, Agneta Marcusson, Anna Paganini, Sara Rizell et al.
BMC health services research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epigenetic changes of osteoblasts in response to titanium surface characteristics.
Yuki Ichioka, Farah Asa'ad, Behnosh Öhrnell Malekzadeh, Anna Westerlund, Lena Larsson
Journal of biomedical materials research. Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 114

Namn Titel Telefon E-post
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 5774 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Kjeller, Göran Universitetslektor/​övertandläkare, Disputation 1998 på avhandling med titel: Growth factors and bone... 031-786 3172 goran.kjeller@odontologi.gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare 031-786 3612 carina.kleinas@sahlgrenska.gu.se
Krok, Lena Universitetsadjunkt 031-786 5053 lena.krok@gu.se
Krook, Marie Administratör 031-786 3139 marie.krook@gu.se
Kvist, Thomas Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3257 thomas.kvist@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Universitetslektor, biträdande 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Lindhe, Jan Professor emeritus 031-786 3190 jan.lindhe@odontologi.gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare 010-441 7000 ted.lundgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Bengt Professor emeritus 031-786 3226
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Malm, Linda Utbildningsadministratör 031-786 3033 linda.malm@gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Nobelius, Katarina Intendent 031-786 3192 katarina.nobelius@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Petré, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 3073 johanna.petre@odontologi.gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Rasmusson, Lars Professor/​övertandläkare 031-786 3214 lars.rasmusson@odontologi.gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Skoogh Andersson, Jessica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3216 jessica.skoogh-andersson@odontologi.gu.se
Stervik, Christina Forskare, biträdande christina.stervik@gu.se
Ståhlberg, Sandra Intendent 031-786 3245 sandra.stahlberg@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Svanborg, Per Universitetslektor 031-786 6173 per.svanborg@gu.se
Thompson, Johan It-samordnare 031-786 3155 johan.thompson@sahlgrenska.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se

Visar 51 - 100 av 114

Visar 1 - 10 av 1653

2020

Complexity of best-evidenced practice in periodontal therapy: Views of Swedish Dental Hygienists
Anna Liss, Kerstin Nilsson, Jan Wennström, Kajsa H. Abrahamsson
International Journal of Dental Hygiene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A nanosized zirconium phosphate coating for PEEK implants and its effect in vivo
P. Kjellin, L. Vikingsson, K. Danielsson, Pär Johansson, Ann Wennerberg
Materialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maresin 1 Promotes Wound Healing and Socket Bone Regeneration for Alveolar Ridge Preservation
C. W. Wang, S. H. Yu, T. Fretwurst, Lena Larsson, J. V. Sugai et al.
Journal of Dental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental health of Vikings from Kopparsvik on Gotland
Carolina Bertilsson, S. Sten, J. Andersson, B. Lundberg, Peter Lingström
International Journal of Osteoarchaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Condylar alterations and facial growth in children with juvenile idiopathic arthritis
Anna-Lena Cedströmer, A. Andlin-Sobocki, N. Abbu, B. Hedenberg-Magnusson, Lars Dahlström et al.
Journal of Orofacial Orthopedics-Fortschritte Der Kieferorthopadie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Coverage, reporting degree and design of the Swedish quality registry for patients born with cleft lip and/or palate.
Kristina Klintö, Agneta Karsten, Agneta Marcusson, Anna Paganini, Sara Rizell et al.
BMC health services research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epigenetic changes of osteoblasts in response to titanium surface characteristics.
Yuki Ichioka, Farah Asa'ad, Behnosh Öhrnell Malekzadeh, Anna Westerlund, Lena Larsson
Journal of biomedical materials research. Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1653

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fodontology.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D1%26selectedTab%3D3%26pageNumber%3D2%26sortBy%3DlastName%2CfirstName&publicationPageNumber=1&selectedTab=3&pageNumber=2&sortBy=lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2020-07-06