Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Cryotherapy as prophylaxis against oral mucositis after high-dose melphalan and autologous stem cell transplantation for myeloma: a randomised, open-label, phase 3, non-inferiority trial
Jan-Erik Johansson, J. Bratel, M. Hardling, L. Heikki, U. H. Mellqvist et al.
Bone Marrow Transplantation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical Evidence of OsseoSpeed EV Implants: A Retrospective Study and Characterization of the Newly Introduced System.
Marco Toia, Silvia Galli, Denis Cecchinato, Ann Wennerberg, Ryo Jimbo
The International journal of periodontics & restorative dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison of two soft tissue substitutes for the treatment of gingival recession defects: an animal histological study.
Fernando Suárez-López Del Amo, Juan C Rodriguez, Farah Asa'ad, Hom-Lay Wang
Journal of applied oral science , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental staffs’ experiences of “difficult” patients
Adam Alvenfors, Mersiha Velic, Peter Lingström, Jenny M Bernson
CED-IADR/NOF Oral Health Research Congress, Madrid, Spain, 19-21 september 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Temporomandibular disorder in head and neck cancer patients undergoing radiotherapy: Clinical findings and patient-reported symptoms
Nina Pauli, Christina Mejersjö, Bodil Fagerberg-Mohlin, Caterina Finizia
Head and Neck-Journal for the Sciences and Specialties of the Head and Neck, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Factors influencing marginal bone loss at a hydrophilic implant design placed with or without GBR procedures: A 5-year retrospective study
T. Zumstein, S. Schutz, H. Sahlin, Lars Sennerby
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental implants in patients with Sjögren's syndrome: a case series and a systematic review
B. R. Chrcanovic, J. Kisch, Ann Wennerberg
International Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Implant failures and age at the time of surgery: A retrospective study on implant treatments in 4585 edentulous jaws
Torsten Jemt
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 125

Namn Titel Telefon E-post
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Trindade, Ricardo Doktorand ricardo.bretes.trindade@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Olsson, Jan Koordinator/​forskare jan.olsson@odontologi.gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Frisk, Fredrik Universitetslektor, adjungerad fredrik.frisk@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Lindskog, Åsa Tandtekniker asa.lindskog@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Norén, Jörgen Professor emeritus, Doktor jorgen.noren@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Malm, Linda Utbildningsadministratör 031-786 3033 linda.malm@gu.se

Visar 1 - 50 av 125

Visar 1 - 10 av 1597

2019

Cryotherapy as prophylaxis against oral mucositis after high-dose melphalan and autologous stem cell transplantation for myeloma: a randomised, open-label, phase 3, non-inferiority trial
Jan-Erik Johansson, J. Bratel, M. Hardling, L. Heikki, U. H. Mellqvist et al.
Bone Marrow Transplantation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical Evidence of OsseoSpeed EV Implants: A Retrospective Study and Characterization of the Newly Introduced System.
Marco Toia, Silvia Galli, Denis Cecchinato, Ann Wennerberg, Ryo Jimbo
The International journal of periodontics & restorative dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison of two soft tissue substitutes for the treatment of gingival recession defects: an animal histological study.
Fernando Suárez-López Del Amo, Juan C Rodriguez, Farah Asa'ad, Hom-Lay Wang
Journal of applied oral science , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental staffs’ experiences of “difficult” patients
Adam Alvenfors, Mersiha Velic, Peter Lingström, Jenny M Bernson
CED-IADR/NOF Oral Health Research Congress, Madrid, Spain, 19-21 september 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Temporomandibular disorder in head and neck cancer patients undergoing radiotherapy: Clinical findings and patient-reported symptoms
Nina Pauli, Christina Mejersjö, Bodil Fagerberg-Mohlin, Caterina Finizia
Head and Neck-Journal for the Sciences and Specialties of the Head and Neck, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Factors influencing marginal bone loss at a hydrophilic implant design placed with or without GBR procedures: A 5-year retrospective study
T. Zumstein, S. Schutz, H. Sahlin, Lars Sennerby
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental implants in patients with Sjögren's syndrome: a case series and a systematic review
B. R. Chrcanovic, J. Kisch, Ann Wennerberg
International Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Implant failures and age at the time of surgery: A retrospective study on implant treatments in 4585 edentulous jaws
Torsten Jemt
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1597

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fodontology.gu.se%2Fom-institutionen%2F
Utskriftsdatum: 2019-10-19