Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Shared decision-making (SDM) in dentistry: A concise narrative review.
Farah Asa'ad
Journal of Evaluation in Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral Health-Related Quality of Life After Gastric Bypass Surgery
Negin Taghat, Malin Werling, Anna-Lena Östberg
Obesity Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individuals with severe dental anxiety - Classification, diagnosis and psychological treatment
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
Journal of the California Dental Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Käkens bentäthet – så påverkar den odontologiska behandlingar
Grethe Jonasson, Charlotta Elleby, Marianne Rythén
Tandläkartidningen, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Gene Delivery Therapeutics in the Treatment of Periodontitis and Peri-Implantitis: A State of the Art Review.
Funda Goker, Lena Larsson, Massimo Del Fabbro, Farah Asa'ad
International journal of molecular sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental caries and risk factors in Swedish adolescents about to start orthodontic treatment with fixed appliances
H. A. Baeshen, S. Rangmar, Heidrun Kjellberg, Dowen Birkhed
Journal of Contemporary Dental Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Olsson, Jan Koordinator/​forskare jan.olsson@odontologi.gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Frisk, Fredrik Universitetslektor, adjungerad fredrik.frisk@gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Lindskog, Åsa Tandtekniker asa.lindskog@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se
Wennström, Jan L Seniorforskare jan.wennstrom@odontologi.gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 1 - 10 av 1613

2019

Shared decision-making (SDM) in dentistry: A concise narrative review.
Farah Asa'ad
Journal of Evaluation in Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral Health-Related Quality of Life After Gastric Bypass Surgery
Negin Taghat, Malin Werling, Anna-Lena Östberg
Obesity Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individuals with severe dental anxiety - Classification, diagnosis and psychological treatment
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
Journal of the California Dental Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Käkens bentäthet – så påverkar den odontologiska behandlingar
Grethe Jonasson, Charlotta Elleby, Marianne Rythén
Tandläkartidningen, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Gene Delivery Therapeutics in the Treatment of Periodontitis and Peri-Implantitis: A State of the Art Review.
Funda Goker, Lena Larsson, Massimo Del Fabbro, Farah Asa'ad
International journal of molecular sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental caries and risk factors in Swedish adolescents about to start orthodontic treatment with fixed appliances
H. A. Baeshen, S. Rangmar, Heidrun Kjellberg, Dowen Birkhed
Journal of Contemporary Dental Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1613

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fodontology.gu.se%2Fom-institutionen%2F
Utskriftsdatum: 2019-12-11