Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Factors influencing marginal bone loss at a hydrophilic implant design placed with or without GBR procedures: A 5-year retrospective study
T. Zumstein, S. Schutz, H. Sahlin, Lars Sennerby
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental implants in patients with Sjögren's syndrome: a case series and a systematic review
B. R. Chrcanovic, J. Kisch, Ann Wennerberg
International Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Implant failures and age at the time of surgery: A retrospective study on implant treatments in 4585 edentulous jaws
Torsten Jemt
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Implant failures and age at the time of surgery: A retrospective study on implant treatment in 2915 partially edentulous jaws
Torsten Jemt
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A 3-year study of patients with tinnitus and jaw muscle tenderness
L. Unell, D. Strom, K. Ekman, A. Johansson, K. Arnrup et al.
Cranio-the Journal of Craniomandibular & Sleep Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Magnusson, Bengt Professor emeritus 031-786 3226
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Alvenfors, Adam Amanuens adam.alvenfors@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se
Wennerberg, Ann Professor 031-786 3543 ann.wennerberg@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Ekestubbe, Annika Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3162 annika.ekestubbe@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Lindskog, Åsa Tandtekniker asa.lindskog@gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Hasséus, Bengt Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3842 bengt.hasseus@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Cahlin Johansson, Birgitta Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6295 birgitta.johansson.cahlin@odontologi.gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Lindquist, Birgitta Universitetslektor, Odontologie doktor. Cariologi. Oral hälsa 031-786 3586 birgitta.lindquist@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare 031-786 3612 carina.kleinas@sahlgrenska.gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Hagman, Cecilia Amanuens cecilia.hagman@gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Emilson, Claes-Göran Professor emeritus 031-786 3203 claes-goran.emilson@odontologi.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Frisk, Fredrik Universitetslektor, adjungerad fredrik.frisk@gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 1 - 10 av 1595

2019

Factors influencing marginal bone loss at a hydrophilic implant design placed with or without GBR procedures: A 5-year retrospective study
T. Zumstein, S. Schutz, H. Sahlin, Lars Sennerby
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental implants in patients with Sjögren's syndrome: a case series and a systematic review
B. R. Chrcanovic, J. Kisch, Ann Wennerberg
International Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Implant failures and age at the time of surgery: A retrospective study on implant treatments in 4585 edentulous jaws
Torsten Jemt
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Implant failures and age at the time of surgery: A retrospective study on implant treatment in 2915 partially edentulous jaws
Torsten Jemt
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A 3-year study of patients with tinnitus and jaw muscle tenderness
L. Unell, D. Strom, K. Ekman, A. Johansson, K. Arnrup et al.
Cranio-the Journal of Craniomandibular & Sleep Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1595

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?sortBy=email&selectedTab=2
Utskriftsdatum: 2019-09-22