Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Complexity of best-evidenced practice in periodontal therapy: Views of Swedish Dental Hygienists
Anna Liss, Kerstin Nilsson, Jan Wennström, Kajsa H. Abrahamsson
International Journal of Dental Hygiene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A nanosized zirconium phosphate coating for PEEK implants and its effect in vivo
P. Kjellin, L. Vikingsson, K. Danielsson, Pär Johansson, Ann Wennerberg
Materialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maresin 1 Promotes Wound Healing and Socket Bone Regeneration for Alveolar Ridge Preservation
C. W. Wang, S. H. Yu, T. Fretwurst, Lena Larsson, J. V. Sugai et al.
Journal of Dental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental health of Vikings from Kopparsvik on Gotland
Carolina Bertilsson, S. Sten, J. Andersson, B. Lundberg, Peter Lingström
International Journal of Osteoarchaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Condylar alterations and facial growth in children with juvenile idiopathic arthritis
Anna-Lena Cedströmer, A. Andlin-Sobocki, N. Abbu, B. Hedenberg-Magnusson, Lars Dahlström et al.
Journal of Orofacial Orthopedics-Fortschritte Der Kieferorthopadie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Coverage, reporting degree and design of the Swedish quality registry for patients born with cleft lip and/or palate.
Kristina Klintö, Agneta Karsten, Agneta Marcusson, Anna Paganini, Sara Rizell et al.
BMC health services research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epigenetic changes of osteoblasts in response to titanium surface characteristics.
Yuki Ichioka, Farah Asa'ad, Behnosh Öhrnell Malekzadeh, Anna Westerlund, Lena Larsson
Journal of biomedical materials research. Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 114

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Ingemar Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3585 ingemar.abrahamsson@odontologi.gu.se
Alizadehgharib, Sara Forskare sara.alizadehgharib@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Alstad, Torgny Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3223 torgny.alstad@gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se
Barkarmo, Sargon Universitetslektor/​övertandläkare sargon.barkarmo@odontologi.gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Berglundh, Tord Professor/​övertandläkare 031-786 3182 tord.berglundh@odontologi.gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Bjerkstig, Göran Universitetsadjunkt 031-786 3825 goran.bjerkstig@odontologi.gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Cahlin Johansson, Birgitta Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6295 birgitta.johansson.cahlin@odontologi.gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Derks, Jan Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3124 jan.derks@odontologi.gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se
Ekestubbe, Annika Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3162 annika.ekestubbe@odontologi.gu.se
Ekvall, Sofie Instruktionstandtekniker 031-786 3073 sofie.ekvall@odontologi.gu.se
Emilson, Claes-Göran Professor emeritus 031-786 3203 claes-goran.emilson@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Franke Stenport, Victoria Professor/​övertandläkare 031-786 6409 victoria.stenport@odontologi.gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Ganesh, Divya Doktorand divya.ganesh@gu.se
Graf, Veronika Universitetsadjunkt 031-786 3288 veronika.graf@odontologi.gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Grönroos, Lotta Tandtekniker lotta.gronroos@gu.se
Hagman, Jennie Doktorand 031-786 3125 jennie.hagman@gu.se
Hakeberg, Magnus Professor/​övertandläkare 031-786 3134 magnus.hakeberg@odontologi.gu.se
Hallberg, Kristina Forskningslaborant, Laboratorieass: molekylärbiologi 031-786 3390 kristina.hallberg@odontologi.gu.se
Hammarström Johansson, Petra Forskningslaborant, forskningslaborant 031-786 3248 petra.h.johansson@gu.se
Hasséus, Bengt Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3842 bengt.hasseus@odontologi.gu.se
Havås, Magnus Administrativ chef, inst 031-786 3177 magnus.havas@gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Henning Abrahamsson, Kajsa Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3788 kajsa.henning.abrahamsson@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Hilon, Jack Doktorand jack.hilon@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka@odontologi.gu.se
Jonasson, Peter Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3224 peter.jonasson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor 031-786 5769 birgitta.jonsson@odontologi.gu.se

Visar 1 - 50 av 114

Visar 1571 - 1580 av 1653

2006

Constructing grounded theory. A practical guide through qualitative analysis
Eva Brink, Lotta Dellve, Ulrika Hallberg, Kajsa H. Abrahamsson, Gunilla Klingberg et al.
International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-Being,, Recension 2006
Recension

Relapse tendency after orthodontic correction of upper front teeth retained with a bonded retainer.
Sasan Naraghi, Anders Andrén, Heidrun Kjellberg, Bengt Mohlin
The Angle orthodontist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional influence on sutural bone apposition in the growing rat
Christos Katsaros, Alexandros Zissis, Andrea Bresin, Stavros Kiliaridis
AMERICAN JOURNAL OF ORTHODONTICS AND DENTOFACIAL ORTHOPEDICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Knowledge of and attitude to oral health and oral diseases among young adolescents in Sweden
Eva Hedman, Kristina Ringberg, Pia Gabre
Swed dent J, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Application of HEMA on intact mouse skin--effects on the immune system.
Elisabeth Sandberg, Ulf Dahlgren
Contact dermatitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Minor salivary gland secretion rates and immunoglobulin A in adults and the elderly.
Lars Eliasson, Dowen Birkhed, Tor Österberg, Anette Carlén
European journal of oral sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A survey of specialist paediatric dental services in Sweden: results from 2003, and trends since 1983.
G Klingberg, G Dahllöf, A-L Erlandsson, M Grindefjord, U Hallström-Stalin et al.
International journal of paediatric dentistry / the British Paedodontic Society [and] the International Association of Dentistry for Children, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1571 - 1580 av 1653

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=158&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fodontology.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FsiteMap%3Dtrue%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D154&recipientName=Johan+Thompson&encodedEmail=am9oYW4udGhvbXBzb25AZ3Uuc2U&sortBy=lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2020-07-06