Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

5-year Results of Neoss Dental Implants Restored at Implant-Level. A Retrospective Follow-Up Study
Matteo Coppe, Peter Andersson, Damiano Verrocchi, Lars Sennerby
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental staffs’ experiences of “difficult” patients
Adam Alvenfors, Mersiha Velic, Peter Lingström, Jenny M Bernson
CED-IADR/NOF Oral Health Research Congress, Madrid, Spain, 19-21 september 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Immediate Function of 3.25 mm Diameter Implants in Aesthetic Regions. An 18-month Clinical, Radiographic and Resonance Frequency Analysis (RFA) Study.
Leonardo Vanden Bogarde, Antonio Guida, Daniele Moretto, Stefano Sicuro, Davide Sala et al.
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Extraction of remaining teeth and same day loading of Neoss Proactive dental implants with a full-arch fixed provisional bridge. A survival analysis.
Pierluigi Coli, Lars Sennerby
Journal of Dental and Maxillofacial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of epigenetics in alveolar bone resorption and regeneration around periodontal and peri-implant tissues.
Farah Asa'ad, Alberto Monje, Lena Larsson
European journal of oral sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reduced sialyl-Lewis(x) on salivary MUC7 from patients with burning mouth syndrome
Shikha Acharya, Chunsheng Jin, Johan Bylund, Q. J. Shen, M. Kamali-Moghaddam et al.
Molecular Omics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The furcation tunnel preparation-A prospective 5-year follow-up study
Stefan G Rüdiger, Gunnar Dahlén, Claes-Göran Emilson
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional factors associated with continuous eruption of maxillary incisors in adulthood: A 10-year prospective cohort study.
Stavros Kiliaridis, Grethe Jonasson, Luis Tomas Huanca Ghislanzoni
International journal of oral implantology (New Malden, London, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Crohn’s Disease and Fracture Risk Assessment with FRAX
Grethe Jonasson, Jack Hilon, Bengt Hasséus, Torgny Alstad, Hossein Kashani
Crohn's & Colitis 360., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 127

Namn Titel Telefon E-post
Havås, Magnus Administrativ chef, inst 031-786 3177 magnus.havas@gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Krook, Marie Administratör 031-786 3139 marie.krook@gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Christina, Stervik Doktorand christina.stervik@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Hagman, Jennie Doktorand 031-786 3125 jennie.hagman@gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 5774 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Trindade, Ricardo Doktorand ricardo.bretes.trindade@gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Walladbegi, Java Doktorand/​projektass 031-786 3166 java.walladbegi@odontologi.gu.se
Abdelghaffar, Maha Doktorand/​projektassistent 031-786 3391 maha.abdelghaffar@gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se

Visar 1 - 50 av 127

Visar 1471 - 1480 av 1607

2007

A three-year prospective study of adult subjects with gingivitis. I: clinical periodontal parameters.
Anna Bogren, Ricardo Teles, Gay Torresyap, Anne D Haffajee, Sigmund S Socransky et al.
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical and microbiologic changes associated with the combined use of a powered toothbrush and a triclosan/copolymer dentifrice: a 3-year prospective study.
Anna Bogren, Ricardo P Teles, Gay Torresyap, Anne D Haffajee, Sigmund S Socransky et al.
Journal of periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A three-year prospective study of adult subjects with gingivitis II: microbiological parameters.
R P Teles, Anna Bogren, M Patel, Jan Wennström, S S Socransky et al.
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interleukin-24, RANTES and CCR5 gene polymorphisms are not associated with chronic adult periodontitis.
Lee Savarrio, Mauro Donati, Christine Carr, Denis Kinane, Tord Berglundh
Journal of periodontal research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Periodontal conditions in a Swedish city population of adolescents: a comparison between smokers and never-smokers.
Cristina Romao, Jan Wennström
Oral health & preventive dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A 10-year longitudinal study of self-assessed chewing ability and dental status in 50-year-old subjects.
Anders Johansson, Lennart Unell, Ann-Katrin Johansson, Gunnar E Carlsson
Int J Prosthodont, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Morphogenesis of the peri-implant mucosa: an experimental study in dogs.
Tord Berglundh, Ingemar Abrahamsson, Maria Welander, Niklaus P Lang, Jan Lindhe
Clinical oral implants research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1471 - 1480 av 1607

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=148&selectedTab=3&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2019-11-19