Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Shared decision-making (SDM) in dentistry: A concise narrative review.
Farah Asa'ad
Journal of Evaluation in Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral Health-Related Quality of Life After Gastric Bypass Surgery
Negin Taghat, Malin Werling, Anna-Lena Östberg
Obesity Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individuals with severe dental anxiety - Classification, diagnosis and psychological treatment
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
Journal of the California Dental Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Käkens bentäthet – så påverkar den odontologiska behandlingar
Grethe Jonasson, Charlotta Elleby, Marianne Rythén
Tandläkartidningen, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Gene Delivery Therapeutics in the Treatment of Periodontitis and Peri-Implantitis: A State of the Art Review.
Funda Goker, Lena Larsson, Massimo Del Fabbro, Farah Asa'ad
International journal of molecular sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental caries and risk factors in Swedish adolescents about to start orthodontic treatment with fixed appliances
H. A. Baeshen, S. Rangmar, Heidrun Kjellberg, Dowen Birkhed
Journal of Contemporary Dental Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 128 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Svanborg, Per Universitetslektor 031-786 6173 per.svanborg@gu.se
Jonasson, Peter Universitetslektor/​övertandläkare 010-441 7916 peter.jonasson@odontologi.gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Hammarström Johansso, Petra Forskningslaborant, forskningslaborant 031-786 3248 petra.h.johansson@gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Ståhlberg, Sandra Intendent 031-786 3245 sandra.stahlberg@odontologi.gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Ekvall, Sofie Instruktionstandtekniker 031-786 3073 sofie.ekvall@odontologi.gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare, Studierektor 010-441 7000 ted.lundgren@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Kvist, Thomas Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3257 thomas.kvist@odontologi.gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Berglundh, Tord Professor/​övertandläkare 031-786 3182 tord.berglundh@odontologi.gu.se
Alstad, Torgny Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3223 torgny.alstad@gu.se
Dahlgren, Ulf Professor/​övertandläkare, Slemhinneimmunologi. Oral immunologi. Allergi. Tarmens immunsystem 031-786 3229 ulf.dahlgren@gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Wide, Ulla Professor/​psykolog 031-786 3076 ulla.wide@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Graf, Veronika Universitetsadjunkt 031-786 3288 veronika.graf@odontologi.gu.se
Franke Stenport, Victoria Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6409 victoria.stenport@odontologi.gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se

Visar 101 - 128 av 128

Visar 1521 - 1530 av 1613

2006

Real-time quantitative polymerase chain reaction and culture analyses of Enterococcus faecalis in root canals.
Christine Sedgley, Aaron Nagel, Gunnar Dahlén, Claes Reit, Anders Molander
Journal of endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Root canal treatment in Denmark is most often carried out in carious vital molar teeth and retreatments are rare
M.H. Laustsen, Claes Reit
INTERNATIONAL ENDODONTIC JOURNAL, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Buffering effect of a prophylactic gel on dental plaque
A Persson, Peter Lingström, M Bergdahl, JWV van Dijken
CLINICAL ORAL INVESTIGATIONS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Missbruk och munhälsa-ur missbrukarens perspektiv.
J Ericsson, E Eden, Peter Lingström, Kajsa H. Abrahamsson
Tandhygienisttidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Dental plaque pH and micro-organisms during hyposalivation.
Lars Eliasson, Anette Carlén, Annica Almståhl, Maude Wikström, Peter Lingström
Journal of dental research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sagittal synostosis: II. Cranial morphology and growth after the modified pi-plasty.
José Guimarães-Ferreira, Fredrik Gewalli, Lisa David, Tron A Darvann, Nuno V Hermann et al.
Scandinavian journal of plastic and reconstructive surgery and hand surgery / Nordisk plastikkirurgisk forening [and] Nordisk klubb for handkirurgi, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sagittal synostosis: I. Preoperative morphology of the skull.
José Guimarães-Ferreira, Fredrik Gewalli, Lisa David, Tron A Darvann, Nuno V Hermann et al.
Scandinavian journal of plastic and reconstructive surgery and hand surgery / Nordisk plastikkirurgisk forening [and] Nordisk klubb for handkirurgi, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1521 - 1530 av 1613

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?