Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Implant failures and age at the time of surgery: A retrospective study on implant treatments in 4585 edentulous jaws
Torsten Jemt
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Implant failures and age at the time of surgery: A retrospective study on implant treatment in 2915 partially edentulous jaws
Torsten Jemt
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Så kan vi mäta patientens upplevelse av vårdresultatet.
Inger von Bültzingslöwen, Kajsa Henning Abrahamsson, Catharina Hägglin, Ann-Christine Larsson Bolle, Elisabeth Wärnberg Gerdin et al.
Tandläkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A 3-year study of patients with tinnitus and jaw muscle tenderness
L. Unell, D. Strom, K. Ekman, A. Johansson, K. Arnrup et al.
Cranio-the Journal of Craniomandibular & Sleep Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endodontic infection control routines among general dental practitioners in Sweden and Norway: a questionnaire survey
L. Malmberg, E. Hagg, Annika E. Björkner
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared decision-making (SDM) in dentistry: A concise narrative review.
Farah Asa'ad
Journal of evaluation in clinical practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 128 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Shin, Seungyeon Doktorand seungyeon.shin@gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Skoogh Andersson, Jessica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3216 jessica.skoogh-andersson@odontologi.gu.se
Strömberg, Barbro Extern medarbetare barbro.stromberg@odontologi.gu.se
Ståhlberg, Sandra Intendent 031-786 3245 sandra.stahlberg@odontologi.gu.se
Sundberg, Jonas Doktorand jonas.sundberg@odontologi.gu.se
Svanborg, Per Universitetslektor 031-786 6173 per.svanborg@gu.se
Thompson, Johan It-samordnare 031-786 3155 johan.thompson@sahlgrenska.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Trindade, Ricardo Doktorand ricardo.bretes.trindade@gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Walladbegi, Java Doktorand/​projektass 031-786 3166 java.walladbegi@odontologi.gu.se
Welander, Maria Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3179 maria.welander@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Wennerberg, Ann Professor 031-786 3543 ann.wennerberg@odontologi.gu.se
Wennerberg, Hillevi Tandtekniker hillevi.wennerberg@gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Wide, Ulla Professor/​psykolog 031-786 3076 ulla.wide@gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Örtengren, Ulf Universitetslektor ulf.ortengren@odontologi.gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se

Visar 101 - 128 av 128

Visar 1531 - 1540 av 1594

2006

Supportive periodontal therapy using mechanical instrumentation or 2% minocycline gel: a 12 month randomized, controlled, single masked pilot study.
E McColl, K Patel, Gunnar Dahlén, M Tonetti, F Graziani et al.
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microbiological diagnostics in oral diseases.
Gunnar Dahlén
Acta odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Topical minocycline microspheres versus topical chlorhexidine gel as an adjunct to mechanical debridement of incipient peri-implant infections: a randomized clinical trial.
Stefan Renvert, Jan Lessem, Gunnar Dahlén, Christel Lindahl, Marie Svensson
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is pre-term labour associated with periodontitis in a Danish maternity ward?
T Skuldbøl, K H Johansen, Gunnar Dahlén, K Stoltze, P Holmstrup
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Salivproteiner
Anette Carlén
Scannews, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Incidence of periapical lesions and clinical symptoms after pulpectomy--a clinical and radiographic evaluation of 1- versus 2-session treatment.
Andrea Gesi, Magnus Hakeberg, Johan Warfvinge, Gunnar Bergenholtz
Oral surgery, oral medicine, oral pathology, oral radiology, and endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Observations on healing following endodontic surgery in nonhuman primates (Macaca fascicularis): effects of rhBMP-2.
Gunnar Bergenholtz, Ulf M E Wikesjö, Rachel G Sorensen, Andreas V Xiropaidis, John M Wozney
Oral surgery, oral medicine, oral pathology, oral radiology, and endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1531 - 1540 av 1594

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?pageNumber=3&selectedTab=2&sortBy=lastName,firstName&publicationPageNumber=154
Utskriftsdatum: 2019-09-15