Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Shared decision-making (SDM) in dentistry: A concise narrative review.
Farah Asa'ad
Journal of Evaluation in Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral Health-Related Quality of Life After Gastric Bypass Surgery
Negin Taghat, Malin Werling, Anna-Lena Östberg
Obesity Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individuals with severe dental anxiety - Classification, diagnosis and psychological treatment
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
Journal of the California Dental Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Käkens bentäthet – så påverkar den odontologiska behandlingar
Grethe Jonasson, Charlotta Elleby, Marianne Rythén
Tandläkartidningen, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Gene Delivery Therapeutics in the Treatment of Periodontitis and Peri-Implantitis: A State of the Art Review.
Funda Goker, Lena Larsson, Massimo Del Fabbro, Farah Asa'ad
International journal of molecular sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental caries and risk factors in Swedish adolescents about to start orthodontic treatment with fixed appliances
H. A. Baeshen, S. Rangmar, Heidrun Kjellberg, Dowen Birkhed
Journal of Contemporary Dental Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Hjalmarsson, Lars Universitetslektor, adjungerad 031-786 3595 lars.hjalmarsson@gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se
Johansson, Pär Forskare par.johansson@gu.se
Jonasson, Peter Universitetslektor/​övertandläkare 010-441 7916 peter.jonasson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor 031-786 5769 birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 5774 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Kjeller, Göran Universitetslektor/​övertandläkare, Disputation 1998 på avhandling med titel: Growth factors and bone... 031-786 3172 goran.kjeller@odontologi.gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare 031-786 3612 carina.kleinas@sahlgrenska.gu.se
Krok, Lena Universitetsadjunkt 031-786 5053 lena.krok@gu.se
Krook, Marie Administratör 031-786 3139 marie.krook@gu.se
Kvist, Thomas Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3257 thomas.kvist@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Universitetslektor, biträdande 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Lindhe, Jan Professor emeritus 031-786 3190 jan.lindhe@odontologi.gu.se
Lindskog, Åsa Tandtekniker asa.lindskog@gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare, Studierektor 010-441 7000 ted.lundgren@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Magnusson, Bengt Professor emeritus 031-786 3226
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Malm, Linda Utbildningsadministratör 031-786 3033 linda.malm@gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Nobelius, Katarina Intendent 031-786 3192 katarina.nobelius@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Olsson, Jan Koordinator/​forskare jan.olsson@odontologi.gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Petré, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 3073 johanna.petre@odontologi.gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Rasmusson, Lars Professor/​övertandläkare 031-786 3214 lars.rasmusson@odontologi.gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se

Visar 51 - 100 av 128

Visar 1 - 10 av 1613

2019

Shared decision-making (SDM) in dentistry: A concise narrative review.
Farah Asa'ad
Journal of Evaluation in Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral Health-Related Quality of Life After Gastric Bypass Surgery
Negin Taghat, Malin Werling, Anna-Lena Östberg
Obesity Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individuals with severe dental anxiety - Classification, diagnosis and psychological treatment
Magnus Hakeberg, Ulla Wide
Journal of the California Dental Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Käkens bentäthet – så påverkar den odontologiska behandlingar
Grethe Jonasson, Charlotta Elleby, Marianne Rythén
Tandläkartidningen, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Gene Delivery Therapeutics in the Treatment of Periodontitis and Peri-Implantitis: A State of the Art Review.
Funda Goker, Lena Larsson, Massimo Del Fabbro, Farah Asa'ad
International journal of molecular sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental caries and risk factors in Swedish adolescents about to start orthodontic treatment with fixed appliances
H. A. Baeshen, S. Rangmar, Heidrun Kjellberg, Dowen Birkhed
Journal of Contemporary Dental Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DPI Selectively Inhibits Intracellular NADPH Oxidase Activity in Human Neutrophils.
Alicia Buck, Felix P Klose, Vignes Venkatakrishnan, Claes Dahlgren, Karin Christenson et al.
ImmunoHorizons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1613

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?