Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Morphology, Volume, and Density Characteristics of the Parotid Glands before and after Chemoradiation Therapy in Patients with Head and Neck Tumors
W. P. dos Santos, J. P. P. Gomes, A. D. Nussi, J. M. Altemani, Mtbr dos Santos et al.
International Journal of Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Scandcleft randomized trials of primary surgery for unilateral cleft lip and palate: dental anomalies in 8-year olds
Sara Rizell, H. Bellardie, A. Karsten, P. Saele, J. Mooney et al.
European Journal of Orthodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stabilized stannous fluoride dentifrice in relation to dental caries, dental erosion and dentin hypersensitivity: A systematic review
K. Konradsson, P. Lingstrom, Claes-Göran Emilson, G. Johannsen, Per Ramberg et al.
American Journal of Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison of biochemical markers of bone metabolism between conventional labial and lingual fixed orthodontic appliances
A. N. Gujar, H. A. Baeshen, A. Alhazmi, M. S. Ghoussoub, A. T. Raj et al.
Nigerian Journal of Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental Implants in Patients with Oral Lichen Planus: A Systematic Review
B. R. Chrcanovic, A. F. Cruz, R. Trindade, R. S. Gomez
Medicina-Lithuania, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Changing trabecular patterns in panoramic radiographs of Swedish women during 25 years of follow-up.
Wil Gm Geraets, Grethe Jonasson, Magnus Hakeberg
Dento maxillo facial radiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The association between the prevalence of dental fluorosis and the socio-economic status and area of residence of 12-year-old students in Uruguay
M. Angulo, E. Cuitino, N. Molina-Frechero, Claes-Göran Emilson
Acta Odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 122

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Ingemar Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3585 ingemar.abrahamsson@odontologi.gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Alstad, Torgny Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3223 torgny.alstad@gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se
Barkarmo, Sargon Universitetslektor/​övertandläkare sargon.barkarmo@odontologi.gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Berglundh, Tord Professor/​övertandläkare 031-786 3182 tord.berglundh@odontologi.gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Bjerkstig, Göran Universitetsadjunkt 031-786 3825 goran.bjerkstig@odontologi.gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Cahlin Johansson, Birgitta Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6295 birgitta.johansson.cahlin@odontologi.gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Derks, Jan Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3124 jan.derks@odontologi.gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se
Ekestubbe, Annika Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3162 annika.ekestubbe@odontologi.gu.se
Ekvall, Sofie Instruktionstandtekniker 031-786 3073 sofie.ekvall@odontologi.gu.se
Emilson, Claes-Göran Professor emeritus 031-786 3203 claes-goran.emilson@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Franke Stenport, Victoria Professor/​övertandläkare 031-786 6409 victoria.stenport@odontologi.gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Ganesh, Divya Doktorand divya.ganesh@gu.se
Graf, Veronika Universitetsadjunkt 031-786 3288 veronika.graf@odontologi.gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Grönroos, Lotta Tandtekniker lotta.gronroos@gu.se
Hagman, Jennie Doktorand 031-786 3125 jennie.hagman@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Hakeberg, Magnus Professor/​övertandläkare 031-786 3134 magnus.hakeberg@odontologi.gu.se
Hallberg, Kristina Forskningslaborant, Laboratorieass: molekylärbiologi 031-786 3390 kristina.hallberg@odontologi.gu.se
Hammarström Johansson, Petra Forskningslaborant, forskningslaborant 031-786 3248 petra.h.johansson@gu.se
Hasséus, Bengt Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3842 bengt.hasseus@odontologi.gu.se
Havås, Magnus Administrativ chef, inst 031-786 3177 magnus.havas@gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Henning Abrahamsson, Kajsa Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3788 kajsa.henning.abrahamsson@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Hilon, Jack Doktorand

Visar 1 - 50 av 122

Visar 11 - 20 av 1643

2020

Increased levels of calprotectin in the saliva of patients with geographic tongue
V. Garsjo, Amal Dafar, Mats Jontell, H. Cevik-Aras, J. Bratel
Oral Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Condylar alterations and facial growth in children with juvenile idiopathic arthritis
Anna-Lena Cedströmer, A. Andlin-Sobocki, N. Abbu, B. Hedenberg-Magnusson, Lars Dahlström et al.
Journal of Orofacial Orthopedics-Fortschritte Der Kieferorthopadie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Role of Vitamins in Oral Health. A Systematic Review and Meta-Analysis
M. G. Cagetti, T. G. Wolf, C. Tennert, N. Camoni, Peter Lingström et al.
International Journal of Environmental Research and Public Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Apical periodontitis as potential source of infection in patients with lymphoma treated with chemotherapy
K. Skallsj, Jan-Erik Johansson, Peter Jonasson, Bengt Hasséus
Clinical Oral Investigations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Morphological identification of Streptococcus mutans and Streptococcus sobrinus in SB-20M culture medium has efficiency comparable to proteomic identification by the MALDI-TOF mass spectrometry technique
M. E. Saravia, L. A. B. da Silva, R. A. B. da Silva, N. M. Cudmani, S. Tineo et al.
Archives of Oral Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral Health-Related Quality of Life After Gastric Bypass Surgery
Negin Taghat, Malin Werling, Anna-Lena Östberg
Obesity Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chapter 2: Oral conditions
Peter Lingström, Charlotte Simark-Mattsson
The Impact of Nutrition and Diet on Oral Health. Zohoori, F. Vida (red.), Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Comparing Quality of Life of Patients Undergoing Root Canal Treatment or Tooth Extraction
Emma Wigsten, Thomas Kvist, Peter Jonasson, T. Davidson, L. Bjprndal et al.
Journal of Endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1643

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?