Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Analysis of the bone ultrastructure around biodegradable Mg-xGd implants using small angle X-ray scattering and X-ray diffraction
B. Zeller-Plumhoff, C. Malich, D. Kruger, G. Campbell, B. Wiese et al.
Acta Biomaterialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of tumor necrosis factor (TNF)-related apoptosis inducing ligand (TRAIL) in minor salivary glands and saliva
H. Cevik-Aras, Göran Kjeller, Lena Larsson
Journal of Immunological Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of a Daily Dose of Snacks Containing Maltitol or Stevia rebaudiana as Sweeteners in High Caries Risk Schoolchildren. A Double-blind RCT Study
F. Cocco, M. G. Cagetti, R. Livesu, N. Camoni, R. Pinna et al.
Oral Health & Preventive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trabecular bone pattern assessment in dental radiographs for prediction of bone fracture risk
Astera Johanen, Susanne Bernhardsson, Jennie Hagman, Magnus Hakeberg, Dominique Hange et al.
Göteborg: Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, HTA-centrum, Rapport 2019
Rapport

Determination of Subset-Restricted Anti-neutrophil Cytoplasmic Antibodies (ANCA) by Immunofluorescence Cytochemistry.
Firoozeh Amirbeagi, Amanda Welin, Pontus Thulin, Johan Bylund
Methods in molecular biology (Clifton, N.J.), Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Recurrence rates after surgical removal of oral leukoplakia-A prospective longitudinal multi-centre study.
Jonas Sundberg, Magdalena Korytowska, Erik Holmberg, John Bratel, Mats Wallström et al.
PloS one, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antibiotics Used in Regenerative Endodontics Modify Immune Response of Macrophages to Bacterial Infection
E. E. Tan, S. Y. Quah, Gunnar Bergenholtz, V. Rosa, V. S. Hoon Yu et al.
Journal of Endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microbial changes in relation to oral mucositis in autologous hematopoietic stem cell transplantation recipients
Amga Laheij, J. E. Raber-Durlacher, R. G. A. Koppelmans, Mcdnjm Huysmans, C. Potting et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Abdelghaffar, Maha Doktorand/​projektassistent 031-786 3391 maha.abdelghaffar@gu.se
Abrahamsson, Ingemar Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3585 ingemar.abrahamsson@odontologi.gu.se
Alizadehgharib, Sara Postdoktor sara.alizadehgharib@gu.se
Almhöjd, Ulrica Forskare ulrica.almhojd@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Alstad, Torgny Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3223 torgny.alstad@gu.se
Arntzen, Marie Intendent 031-786 3265 marie.arntzen@gu.se
Barkarmo, Sargon Universitetslektor/​övertandläkare sargon.barkarmo@odontologi.gu.se
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Berglundh, Tord Professor/​övertandläkare 031-786 3182 tord.berglundh@odontologi.gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare jenny.bernson@odontologi.gu.se
Bertilsson, Carolina Forskare, biträdande carolina.bertilsson@gu.se
Bjerkstig, Göran Universitetsadjunkt 031-786 3825 goran.bjerkstig@odontologi.gu.se
Blomqvist, Susanne Forskningslaborant 031-786 3264 susanne.blomqvist@odontologi.gu.se
Bohm, Niklas Projektassistent niklas.bohm@gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Cahlin Johansson, Birgitta Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6295 birgitta.johansson.cahlin@odontologi.gu.se
Carcuac, Olivier Forskare 031-786 3124 olivier.carcuac@gu.se
Christenson, Karin Forskare karin.christenson@gu.se
Christina, Stervik Forskare, biträdande christina.stervik@gu.se
Dahlgren, Ulf Professor/​övertandläkare, Slemhinneimmunologi. Oral immunologi. Allergi. Tarmens immunsystem 031-786 3229 ulf.dahlgren@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Derks, Jan Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3124 jan.derks@odontologi.gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Donati, Mauro Forskare 031-786 3780 mauro.donati@odontologi.gu.se
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se
Ekestubbe, Annika Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3162 annika.ekestubbe@odontologi.gu.se
Ekvall, Sofie Instruktionstandtekniker 031-786 3073 sofie.ekvall@odontologi.gu.se
Emilson, Claes-Göran Professor emeritus 031-786 3203 claes-goran.emilson@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Franke Stenport, Victoria Professor/​övertandläkare 031-786 6409 victoria.stenport@odontologi.gu.se
Fransson, Helena Forskare helena.fransson@gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Ganesh, Divya Doktorand divya.ganesh@gu.se
Graf, Veronika Universitetsadjunkt 031-786 3288 veronika.graf@odontologi.gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Grönroos, Lotta Tandtekniker lotta.gronroos@gu.se
Hagman, Jennie Doktorand 031-786 3125 jennie.hagman@gu.se
Hagman, Jennie Forskare, biträdande jennie.hagman@gu.se
Hakeberg, Magnus Professor/​övertandläkare 031-786 3134 magnus.hakeberg@odontologi.gu.se
Hallberg, Kristina Forskningslaborant, Laboratorieass: molekylärbiologi 031-786 3390 kristina.hallberg@odontologi.gu.se
Hammarström Johansso, Petra Forskningslaborant, forskningslaborant 031-786 3248 petra.h.johansson@gu.se
Hasséus, Bengt Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3842 bengt.hasseus@odontologi.gu.se
Havås, Magnus Administrativ chef, inst 031-786 3177 magnus.havas@gu.se
Hedegård, Harriet Irene Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Irene Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 1581 - 1590 av 1622

2006

Full-mouth ultrasonic debridement and risk of disease recurrence: a 1-year follow-up.
Cristiano Tomasi, Alberto Bertelle, Ester Dellasega, Jan Wennström
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Periodontal infection control: current clinical concepts
Jan Wennström, Cristiano Tomasi
Endodontic Topics, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Temporo-Mandibular Dysfunction and Malocclusion:is There Any Association?
Birgit Thilander
Rev Int Ortop Func, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A histomorphometric comparison of the bone graft-titanium interface between interpositional and onlay/inlay bone grafting techniques
Mats Sjöström, Stefan Lundgren, Lars Sennerby
INTERNATIONAL JOURNAL OF ORAL & MAXILLOFACIAL IMPLANTS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Histologic evaluation of implants following flapless and flapped surgery: A study in canines
William Becker, Ulf M.E. Wikesjö, Lars Sennerby, Mohammed Qahash, Philippe Hujoel et al.
JOURNAL OF PERIODONTOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rekonstruktiv behandling av erosionsskador
Gunnar E Carlsson, Anders Johansson, Percy Milleding
Johansson A-K, Carlsson GE, editors. Dental erosion – bakgrund och kliniska aspekter. Stockholm: Förlagshuset Gothia, 2006., Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Tandreglering
Bengt Mohlin
Tand för tand, Oral-B, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Alimentary mucositis: putting the guidelines into practice
Michael Brennan, Inger von Bültzingslöwen, Mark Schubert, Dorothy Keefe
SUPPORTIVE CARE IN CANCER, Forskningsöversiktsartikel 2006
Forskningsöversiktsartikel

Bio-oss collagen and orthodontic movement for the treatment of infrabony defects in the esthetic zone
Daniele Cardaropoli, Stefania Re, William Manuzzi, Lorena Gaveglio, Giuseppe Cardaropoli
INTERNATIONAL JOURNAL OF PERIODONTICS & RESTORATIVE DENTISTRY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adhesion and invasion to epithelial cells by fimA genotypes of Porphyromonas gingivalis
J.E. Umeda, C. Missailidis, P.L. Longo, D. Anzai, Maude Wikström et al.
ORAL MICROBIOLOGY AND IMMUNOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1581 - 1590 av 1622

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?