Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

A family-based genome-wide association study of recurrent aphthous stomatitis
Maria Bankvall, Sofia M Östman, Mats Jontell, Åsa Torinsson Naluai
Oral Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Changing trabecular patterns in panoramic radiographs of Swedish women during 25 years of follow-up.
Wil Gm Geraets, Grethe Jonasson, Magnus Hakeberg
Dento maxillo facial radiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epigenetic changes of osteoblasts in response to titanium surface characteristics.
Yuki Ichioka, Farah Asa'ad, Behnosh Öhrnell Malekzadeh, Anna Westerlund, Lena Larsson
Journal of biomedical materials research. Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The neutrophil subset defined by CD177 expression is preferentially recruited to gingival crevicular fluid in periodontitis.
Agnes Dahlstrand Rudin, Firoozeh Amirbeagi, Lisa Davidsson, Arsham Khamzeh, Sara Thorbert Mros et al.
Journal of leukocyte biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Complexity of best-evidenced practice in periodontal therapy: Views of Swedish Dental Hygienists
Anna Liss, Kerstin Nilsson, Jan Wennström, Kajsa H. Abrahamsson
International Journal of Dental Hygiene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oral Care and Quality Evaluation: A Multicentric Study on Periodontal Treatment
F. Graziani, L. Minenna, D. Karapets, D. Herrera, M. Nisi et al.
Oral Health & Preventive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Soluble silica stimulates osteogenic differentiation and gap junction communication in human dental follicle cells
Pamela Uribe, A. Johansson, R. Jugdaohsingh, J. J. Powell, Catarina Magnusson et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison of biochemical markers of bone metabolism between conventional labial and lingual fixed orthodontic appliances
A. N. Gujar, H. A. Baeshen, A. Alhazmi, M. S. Ghoussoub, A. T. Raj et al.
Nigerian Journal of Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 121

Namn Titel Telefon E-post
Magnusson, Bengt Professor emeritus 031-786 3226
Bergius, Marianne Forskarstuderande
Hilon, Jack Doktorand jack.hilon@gu.se
Dahlstrand Rudin, Agnes Doktorand agnes.dahlstrand.rudin@gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Gritli Linde, Amel Forskare, Utvecklingsbiologi. Biokemi 031-786 3392 amel.gritli-linde@odontologi.gu.se
Ehn, Anja Utbildningshandläggare 031-786 2930 anja.ehn@gu.se
Wennerberg, Ann Professor 031-786 3543 ann.wennerberg@odontologi.gu.se
Ericson, Anna-Carin Biomedicinsk analytiker 031-786 3178 anna-carin.ericson@gu.se
Östberg, Anna-Karin Laboratorieassistent anna-karin.ostberg@odontologi.gu.se
Ydenius Alian, Anna Doktorand 031-786 3780 anna.alian@odontologi.gu.se
Westerlund, Anna Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6951 anna.goransson@odontologi.gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Ekestubbe, Annika Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3162 annika.ekestubbe@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Uldén, Annika Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 3118 annika.ulden@odontologi.gu.se
Shikhan, Asal Laboratorieassistent 031-786 3178 asal.shikhan@odontologi.gu.se
Hasséus, Bengt Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3842 bengt.hasseus@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Professor emeritus bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Cahlin Johansson, Birgitta Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 6295 birgitta.johansson.cahlin@odontologi.gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor 031-786 5769 birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Fabricius, Cajsa Universitetsadjunkt 031-786 6550 cajsa.fabricius@odontologi.gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare 031-786 3612 carina.kleinas@sahlgrenska.gu.se
Dionigi, Carlotta Doktorand carlotta.dionigi@gu.se
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Simark Mattsson, Charlotte Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3251 charlotte.simark@odontologi.gu.se
Stervik, Christina Forskare, biträdande christina.stervik@gu.se
Emilson, Claes-Göran Professor emeritus 031-786 3203 claes-goran.emilson@odontologi.gu.se
Tomasi, Cristiano Forskare 031-786 3124 cristiano.tomasi@odontologi.gu.se
Sebring, Dan Doktorand dan.sebring@gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Ganesh, Divya Doktorand divya.ganesh@gu.se
Wigsten, Emma Doktorand emma.wigsten@gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Borg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.borg@gu.se
Frantzich, Eva Administratör 031-786 3169 eva.frantzich@odontologi.gu.se
Sanchez Klose, Felix Doktorand felix.klose@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Bjerkstig, Göran Universitetsadjunkt 031-786 3825 goran.bjerkstig@odontologi.gu.se
Kjeller, Göran Universitetslektor/​övertandläkare, Disputation 1998 på avhandling med titel: Growth factors and bone... 031-786 3172 goran.kjeller@odontologi.gu.se
Dahlén, Gunnar Forskare 031-786 3262 gunnar.dahlen@odontologi.gu.se
Hedegård, Harriet Universitetsadjunkt 031-786 3181 harriet.hedegard@odontologi.gu.se

Visar 1 - 50 av 121

Visar 1521 - 1530 av 1661

2007

A study on variances in multivariate analyses of oral implant outcome.
Irene Herrmann, Christina Kultje, Sture Holm, Ulf Lekholm
Clinical implant dentistry and related research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

General practice dentists' knowledge of temporomandibular disorders in children and adolescents.
A Tegelberg, Bengt Wenneberg, T List
European journal of dental education : official journal of the Association for Dental Education in Europe, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Systemic conditions affecting the temporomandibular joint
Bengt Wenneberg
Temporomandibular disorders. An evidence-based approach to diagnosis and treatment. Laskin DM, Greene CS, Hylander WL (eds.), Chicago, USA, Quintessence Publ Co, Kapitel i bok 2007
Kapitel i bok

Studies on the prevention of periodontal diseases
Anna Bogren
Doktorsavhandling 2007
Doktorsavhandling

A three-year prospective study of adult subjects with gingivitis. I: clinical periodontal parameters.
Anna Bogren, Ricardo Teles, Gay Torresyap, Anne D Haffajee, Sigmund S Socransky et al.
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical and microbiologic changes associated with the combined use of a powered toothbrush and a triclosan/copolymer dentifrice: a 3-year prospective study.
Anna Bogren, Ricardo P Teles, Gay Torresyap, Anne D Haffajee, Sigmund S Socransky et al.
Journal of periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A three-year prospective study of adult subjects with gingivitis II: microbiological parameters.
R P Teles, Anna Bogren, M Patel, Jan Wennström, S S Socransky et al.
Journal of clinical periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interleukin-24, RANTES and CCR5 gene polymorphisms are not associated with chronic adult periodontitis.
Lee Savarrio, Mauro Donati, Christine Carr, Denis Kinane, Tord Berglundh
Journal of periodontal research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Periodontal conditions in a Swedish city population of adolescents: a comparison between smokers and never-smokers.
Cristina Romao, Jan Wennström
Oral health & preventive dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1521 - 1530 av 1661

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://odontology.gu.se/om-institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fodontology.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3Fprint%3Dtrue%26sortBy%3Demail%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D153%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fodontology.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FsiteMap%253Dtrue%2526sortBy%253DlastName%252CfirstName%2526selectedTab%253D2%2526publicationPageNumber%253D154%26recipientName%3DJohan%2BThompson%26encodedEmail%3Dam9oYW4udGhvbXBzb25AZ3Uuc2U&recipientName=Johan+Thompson&encodedEmail=am9oYW4udGhvbXBzb25AZ3Uuc2U&sortBy=email&selectedTab=2&publicationPageNumber=153
Utskriftsdatum: 2020-08-11