Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för odontologi

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för odontologi
Box 450
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 12 E
Besöksadress: Medicinaregatan 12 E, 413 90 Göteborg

Tel: 031-786 3200
Fax: 031-786 3207
Webbplats: www.odontology.gu.se
Epost: odontologi@odontologi.gu.se

Administrativ chef, inst: Magnus Havås

Om enheten

Tandläkarutbildningen i Göteborg startade i januari 1967 som Tandläkarhögskola. Genom åren har vi bytt namn och ändrat organisation ett antal gånger. Från 1 januari 2006 är vi institutionen för odontologi, en av sex institutioner vid Sahlgrenska akademin.

Prefekt
Peter Lingström
Professor i cariologi
tel: 031-786 29 32
 
Proprefekt
Agneta Robertson
Professor i Pedodonti
tel: 031-786 31 44
 

Senaste publikationer

Analysis of the bone ultrastructure around biodegradable Mg-xGd implants using small angle X-ray scattering and X-ray diffraction
B. Zeller-Plumhoff, C. Malich, D. Kruger, G. Campbell, B. Wiese et al.
Acta Biomaterialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression of tumor necrosis factor (TNF)-related apoptosis inducing ligand (TRAIL) in minor salivary glands and saliva
H. Cevik-Aras, Göran Kjeller, Lena Larsson
Journal of Immunological Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Difficulties in identifying developmental defects of the enamel: a BITA study
Birgitta Jälevik, A. Szigyarto-Matei, Agneta Robertson
European Archives of Paediatric Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased levels of calprotectin in the saliva of patients with geographic tongue
V. Garsjo, Amal Dafar, Mats Jontell, H. Cevik-Aras, J. Bratel
Oral Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of a Daily Dose of Snacks Containing Maltitol or Stevia rebaudiana as Sweeteners in High Caries Risk Schoolchildren. A Double-blind RCT Study
F. Cocco, M. G. Cagetti, R. Livesu, N. Camoni, R. Pinna et al.
Oral Health & Preventive Dentistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trabecular bone pattern assessment in dental radiographs for prediction of bone fracture risk
Astera Johanen, Susanne Bernhardsson, Jennie Hagman, Magnus Hakeberg, Dominique Hange et al.
Göteborg: Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, HTA-centrum, Rapport 2019
Rapport

Determination of Subset-Restricted Anti-neutrophil Cytoplasmic Antibodies (ANCA) by Immunofluorescence Cytochemistry.
Firoozeh Amirbeagi, Amanda Welin, Pontus Thulin, Johan Bylund
Methods in molecular biology (Clifton, N.J.), Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Recurrence rates after surgical removal of oral leukoplakia-A prospective longitudinal multi-centre study.
Jonas Sundberg, Magdalena Korytowska, Erik Holmberg, John Bratel, Mats Wallström et al.
PloS one, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Henning Abrahamsson, Kajsa Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3788 kajsa.henning.abrahamsson@odontologi.gu.se
Herrström, Annika Administratör 031-786 3199 annika.herrstrom@gu.se
Hjalmarsson, Lars Universitetslektor, adjungerad 031-786 3595 lars.hjalmarsson@gu.se
Hägglin, Catharina Universitetslektor, adjungerad catharina.hagglin@odontologi.gu.se
Ichioka, Yuki Doktorand yuki.ichioka.3@gu.se
Jonasson, Peter Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3224 peter.jonasson@odontologi.gu.se
Jälevik, Birgitta Forskare birgitta.jalevik@gu.se
Jönsson, Birgitta Universitetslektor 031-786 5769 birgitta.jonsson@odontologi.gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Karlsson, Karolina Doktorand 031-786 5774 karolina.karlsson@odontologi.gu.se
Kartous, Lucy Forskarstuderande 031-86 15 20 lucy.kartous@gu.se
Kashani, Hossein Universitetslektor, adjungerad hossein.kashani@odontologi.gu.se
Khamzeh, Arsham Amanuens arsham.khamzeh@gu.se
Kjeller, Göran Universitetslektor/​övertandläkare, Disputation 1998 på avhandling med titel: Growth factors and bone... 031-786 3172 goran.kjeller@odontologi.gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare 031-786 3612 carina.kleinas@sahlgrenska.gu.se
Krok, Lena Universitetsadjunkt 031-786 5053 lena.krok@gu.se
Krook, Marie Administratör 031-786 3139 marie.krook@gu.se
Kvist, Thomas Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3257 thomas.kvist@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Forskare 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Larsson, Lena Universitetslektor, biträdande 031-786 3173 lena.larsson@odontologi.gu.se
Lehrkinder, Anna Biomedicinsk analytiker 031-786 3161 anna.zborowska@gu.se
Lindhe, Jan Professor emeritus 031-786 3190 jan.lindhe@odontologi.gu.se
Lingström, Peter Professor/​övertandläkare 031-786 2932 peter.lingstrom@odontologi.gu.se
Liss, Anna Forskarstuderande 031-786 3780 anna.liss@gu.se
Lith, Agneta Universitetslektor 031-786 3163 agneta.lith@odontologi.gu.se
Lod Dimenäs, Sandra Doktorand sandra.lod.dimenas@gu.se
Lund, Henrik Universitetslektor/​övertandläkare henrik.lund@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare, Studierektor 010-441 7000 ted.lundgren@odontologi.gu.se
Lundgren, Ted Gunnar Universitetslektor/​övertandläkare ted.lundgren@odontologi.gu.se
Lundin, Peter Gästlärare peter.lundin.2@odontologi.gu.se
Magnusson, Bengt Professor emeritus 031-786 3226
Magnusson, Catarina Doktorand catarina.magnusson@odontologi.gu.se
Malm, Linda Utbildningsadministratör 031-786 3033 linda.malm@gu.se
Mårtensson, Mia Administratör 031-786 3165 mia.martensson@gu.se
Nannmark, Ulf Forskare ulf.nannmark@anatcell.gu.se
Nobelius, Katarina Intendent 031-786 3192 katarina.nobelius@odontologi.gu.se
Nordén, Bo Tandtekniker 031-786 3118 bo.norden@gu.se
Olander, Julia Doktorand julia.olander@gu.se
Olsson Malm, Malin Doktorand malin.olsson.malm@odontologi.gu.se
Ong, My Ekonomiadministratör 031-786 3189 my.ong@gu.se
Palmgren, Erika Universitetsadjunkt erika.palmgren@odontologi.gu.se
Persson, Tishana Amanuens tishana.persson@gu.se
Petré, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 3073 johanna.petre@odontologi.gu.se
Ransjö, Maria Professor/​övertandläkare 031-786 6949 maria.ransjo@gu.se
Rasmusson, Lars Professor/​övertandläkare 031-786 3214 lars.rasmusson@odontologi.gu.se
Reinedahl, David Doktorand david.reinedahl@gu.se
Rexhaj, Flaureta Forskare, biträdande flaureta.rexhaj@gu.se
Robertson, Agneta Professor/​övertandläkare 031-786 3144 agneta.robertson@odontologi.gu.se
Rödström, Per-Olof Forskarstuderande per-olof.rodstrom@gu.se
Sabel, Nina Universitetslektor/​övertandläkare 031-786 3267 nina.sabel@odontologi.gu.se

Visar 51 - 100 av 128

Visar 1531 - 1540 av 1625

2006

Caries and associated factors in a group of Swedish children 2- 3 years of age.
Marie Bankel, Ulla-Carin Eriksson, Agneta Robertson, Birgitta Köhler
Swedish dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional appliance treatment outcome and need for additional orthodontic treatment with fixed appliance.
Sara Rizell, Bengt Svensson, Christina Tengström, Heidrun Kjellberg
Swedish dental journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Real-time quantitative polymerase chain reaction and culture analyses of Enterococcus faecalis in root canals.
Christine Sedgley, Aaron Nagel, Gunnar Dahlén, Claes Reit, Anders Molander
Journal of endodontics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Root canal treatment in Denmark is most often carried out in carious vital molar teeth and retreatments are rare
M.H. Laustsen, Claes Reit
INTERNATIONAL ENDODONTIC JOURNAL, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Missbruk och munhälsa-ur missbrukarens perspektiv.
J Ericsson, E Eden, Peter Lingström, Kajsa H. Abrahamsson
Tandhygienisttidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Buffering effect of a prophylactic gel on dental plaque
A Persson, Peter Lingström, M Bergdahl, JWV van Dijken
CLINICAL ORAL INVESTIGATIONS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dental plaque pH and micro-organisms during hyposalivation.
Lars Eliasson, Anette Carlén, Annica Almståhl, Maude Wikström, Peter Lingström
Journal of dental research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1531 - 1540 av 1625

Sidansvarig: Johan Thompson|Sidan uppdaterades: 2018-01-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?